Evropa se potýká se zajištěním dodávek uhlí před zimou | E15.cz

Globální spotřeba uhlí míří k rekordu, Evropa se potýká se zajištěním jeho dodávek před zimou

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Drahý zemní plyn výrazně navyšuje globální výrobu elektřiny z uhlí. Letos by se podle prognózy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) měla celosvětová spotřeba černého nerostu vyrovnat maximu z roku 2013, a příští rok zřejmě padne nový rekord. Evropa kvůli dopadům války na Ukrajině oživuje uhelné elektrárny a patří tak mezi regiony s největším nárůstem využití tohoto paliva. Musí si však zajistit náhradní dodávky za uhlí z Ruska, na jehož dovoz za pár dní začne platit zákaz.

Na základě současných ekonomických a tržních trendů IEA předvídá, že celosvětová spotřeba uhlí v roce 2022 vzroste o necelé procento na osm miliard tun. Ovšem za předpokladu, že se čínská ekonomika ve druhé polovině roku zotaví. V nejlidnatější asijské zemi totiž v prvním pololetí kleslo využití uhlí o tři procenta. Agentura však očekává, že silné druhé pololetí dostane roční spotřebu na zhruba loňskou úroveň.

O sedm procent pak zřejmě vzroste poptávka po uhlí v Indii. A stejným tempem patrně i v Evropské unii, která se však na globální spotřebě uhlí podílí přibližně jen z dvacetiny. Už loni přitom spotřeba této suroviny v sedmadvacítce poskočila nahoru o čtrnáct procent. Příčinou tohoto trendu je především nárůst cen zemního plynu a obavy z jeho nedostatku v době, kdy Rusko neustále vytváří napětí kolem jeho dodávek. Německo, Nizozemsko či Rakousko tak poměrně výrazně změnily uhelný kurz a připouštějí, že ho v krátkodobém horizontu využijí více, než původně počítaly.

V roce 2023 by už spotřeba uhlí v Evropě měla mírně klesat

„Několik zemí v EU prodlužuje životnost uhelných elektráren určených k uzavření, znovu otevírá zavřené elektrárny nebo zvyšuje stropy pro pracovní dobu uhelných elektráren, aby se snížila spotřeba plynu,“ konstatovala IEA. „Největší dodatečnou spotřebu bude mít Německo,“ dodala.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery