Insolvenční správce OKD pozastavil funkci předsedovi dozorčí rady | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Insolvenční správce OKD pozastavil funkci předsedovi dozorčí rady

ČTK

Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda pozastavil výkon funkce předsedovi dozorčí rady firmy Luboši Řežábkovi. Důvodem je skutečnost, že Řežábek je od 1. ledna předsedou dozorčí rady v pěti společnostech, které patří bývalému spolumajiteli OKD Zdeňku Bakalovi. Mohl by tak u něj nastat střet zájmů, uvedl Louda.

Jde o firmy z realitní skupiny Asental Group, která vlastní nemovitosti a pozemky především na území Moravskoslezského kraje, včetně bývalých nemovitostí OKD, a také vydavatelství Ekonomia.

"O výkonu funkce člena (předsedy) dozorčích rad v uvedených společnostech ze strany pana Luboše Řežábka jsem nebyl informován, stejně tak nebyly informovány ani orgány dlužníka, čímž pan Luboš Řežábek porušil svou povinnost informovat o této skutečnosti ostatní členy dozorčí rady OKD a představenstvo společnosti OKD," uvedl Louda. Funkci Řežábkovi pozastavil do konce letošního roku.

Privatizace OKD byla politický a sociální debakl, rozhodli poslanci. Stát má chtít odškodné

Řežábek byl předsedou dozorčí rady OKD deset let, byl jím tedy už v době, kdy ve firmě ještě působil i Bakala. Řežábek je mezi členy bývalého představenstva a dozorčí rady, kteří podle Loudy způsobili OKD škodu za 2,787 miliardy korun, když schválili výplatu neúměrně vysokých dividend a předlužení firmy.

"O konkrétní výši škody bude muset rozhodnout soud na základě žaloby podané současným vedením OKD. Louda však již zapsal pohledávku za bývalými šéfy do soupisu majetkové podstaty zkrachovalé těžební společnosti," uvedl portál Euro.

Faltýnek končí ve vedení Agrofertu, odchází kvůli zákonu o střetu zájmů

Společnost OKD loni skončila v úpadku poté, co na sebe sama podala insolvenční návrh. Do potíží se firma dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé jí povolili reorganizaci, firma nyní hledá strategického partnera, který má zajistit provozování dolů a také jejich postupný útlum.

V OKD se dál těží uhlí. I se zaměstnanci dodavatelských firem tam nyní pracuje zhruba 11 tisíc lidí. Na konci března ale firma zavře ztrátový Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, který má okolo 1350 zaměstnanců.

Do naha se nesvléknu, omezuje mě to, říká Babiš. Obrátí se na Brusel kvůli zákonu o střetu zájmů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!