Křetínského EP Energy zvýšila loni zisk o pětinu | E15.cz

Křetínského EP Energy zvýšila loni zisk o pětinu

Daniel Křetínský
Daniel Křetínský
• 
ZDROJ: Robert Zlatohlavek, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší dodavatel tepla v Česku EP Energy zvýšil loni konsolidovaný zisk před odečtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o 19,5 procenta na 455 milionů eur (asi 12,5 miliardy korun). Firma spravující většinu energetických aktivit Energetického a průmyslového holdingu (EPH) je zároveň druhým největším tuzemským výrobcem elektřiny.

Tržby EP Energy loni vzrostly o 28,3 procenta na 2,4 miliardy eur (asi 66 miliard korun).

EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

Holding je v poslední době velmi aktivní v pořizování nových akvizic. Na začátku ledna koupil šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu v Itálii, v listopadu koupil černouhelnou elektrárnu Eggborough u britského Leedsu.

Hovoří se i o zájmu firmy koupit dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách, který prodává italská společnost Enel. Holding k možné akvizici v pondělí uvedl, že zkoumá, zda je možné najít řešení, které bude v zájmu Slovenska i Enelu, a v němž by mohl EPH sehrát smysluplnou roli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah