Lesy ČR loni vydělaly rekordní 5,3 miliardy | E15.cz

Lesy ČR loni vydělaly rekordní 5,3 miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní podnik Lesy ČR (LČR) loni podle zatím neauditovaných výsledků zvýšil hrubý zisk na rekordních 5,275 miliardy korun ze 3,16 miliardy Kč v roce 2010. Hospodaření firmy je dosud v černých číslech i letos, do února vykázala zisk miliardu korun. LČR obhospodařují více než 1,3 milionu hektarů lesních pozemků ve vlastnictví státu, což je zhruba polovina všech lesů na území ČR.

„Hospodářský výsledek je tvořen z 85 procent z naší hlavní podnikatelské činnosti. Na rozdíl od minula jsou významně potlačeny výnosy z prodeje majetku a finančních operací,“ uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. Podle něj loňský hospodářský výsledek pozitivně ovlivnilo i kvalitní nastavení tendrů na těžbu dřeva ve státních lesích.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno kritizoval způsob, jakým LČR nakládají s volnými finančními prostředky ve výši kolem 13 miliard korun. Kontrolorům vadí, že státní firma nemá jasná pravidla vymezující, komu a za jakých podmínek peníze svěřuje. NKÚ také upozornil, že Lesy ČR porušily ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách, a to u nákupu vozů pro vedení podniku a u zakázky na dražby zbytného nemovitého majetku.

LČR ale závěry kontroly NKÚ již dříve odmítly. Dokonce podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu, a to kvůli jeho výrokům pro média k výsledkům nedávné kontroly. LČR ve svém stanovisku ke kontrole tvrdí, že žádné právní předpisy ani jiné postupy neporušily a vždy postupovaly a postupují plně v souladu se zákonem a s péčí řádného hospodáře.

Za vedení LČR se dnes postavila dozorčí rada tohoto státního podniku, která projednala závěry kontroly NKÚ. „Vedení podniku má plnou podporu dozorčí rady,“ řekl předseda dozorčí rady LČR Miroslav Zámečník, podle něhož dozorčí rada souhlasí s reakcí šéfů LČR na kontrolní závěry NKÚ.

Šéfové LČR budou nyní podle Zámečníka dozorčí radě jednou za čtvrt roku předkládat informace o správě finančních prostředků a nadlimitních výběrových řízeních. Informace LČR zároveň zveřejní na svých internetových stránkách. LČR budou dozorčí radě poskytovat také údaje o využívaných marketingových, právních a poradenských službách.

LČR jsou nyní podle Zámečníka připraveny převést volné finanční prostředky na účet státu. Vláda totiž počítá s tím, že LČR by v budoucnu měly ročně do státního rozpočtu přispívat čtyřmi miliardami korun. „Jsme to schopni udělat v řádu týdnů,“ podotkl Zámečník.

Na lesní práce a prodej dřeva LČR vypisují tendry. Naposledy v březnu LČR zahájily pětiletý tendr na prodej dřeva a lesní práce na roky 2013 až 2017. Zakázka je rozdělena na 31 částí a má odhadovanou celkovou hodnotu 2,57 miliardy korun bez DPH. Tendr navazuje na loňský obří tendr, kterým LČR zahájily cyklus, kdy se každý rok bude soutěžit zhruba pětina území.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah