Lesy ČR za leden až duben vykázaly zisk 3,1 miliardy | E15.cz

Lesy ČR za leden až duben vykázaly zisk 3,1 miliardy

Těžba dřeva
Těžba dřeva
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za období leden až duben vytvořil hrubý zisk 3,06 miliardy korun. Tržby Lesů ČR za vlastní výrobky a služby za první čtyři měsíce letošního roku dosáhly 4,64 miliardy korun, celková těžba činila 2,73 milionu metrů krychlových dřeva. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

Lesy ČR loni zvedly čistý zisk o 70 procent na dosud nejvyšších 6,8 miliardy korun z předloňských 3,99 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo rozpuštění rezerv ve výši zhruba dvou miliard korun. Hrubý zisk podniku loni vzrostl na 7,96 miliardy korun z předchozích 4,96 miliardy korun.

Do státního rozpočtu by měl podnik letos ze svých volných peněz odvést přes osm miliard korun. Za léta 2013 a 2014 firma do státního rozpočtu celkem odvedla 12,5 miliardy korun. V dubnu měly Lesy ČR k dispozici volných zdrojů asi za 14 miliard korun. Za rezervní minimum volných peněz podnik označuje čtyři miliardy korun.

Letos Lesy ČR předpokládají hrubý zisk na úrovni 4,8 miliardy korun. Podle podniku však není jisté, že mimořádně dobrá situace na trhu se dřevem z prvního čtvrtletí potrvá nadále. „Nyní zaznamenáváme pokles poptávky i pokles cen,“ řekl na konci dubna generální ředitel Daniel Szórád.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.