Maďarská ropná firma MOL se propadla do ztráty | E15.cz

Maďarská ropná firma MOL se propadla do ztráty

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: danrandom, Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarská ropná skupina MOL se ve čtvrtém čtvrtletí propadla do ztráty. Důvodem byly mimořádné náklady a prudký pokles cen ropy, který nevyrovnal ani silný výkon v divizi rafinace a prodeje. Čistá ztráta činila 68,6 miliardy forintů (6,2 miliardy korun) ve srovnání se ziskem 5,2 miliardy HUF ve stejném období předchozího roku, uvedla dnes firma.

MOL provozuje rafinerie v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Těží také v Severním moři a v některých zemích, včetně Pákistánu, Iráku a Ruska.

Hrubý provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek stoupl o 19 procent na 146 miliard forintů. Podíl na růstu měla hlavně divize rafinace a prodeje. Nízké ceny ropy podpořily rafinérské a petrochemické aktivity firmy a zvýšily ziskové marže. Hrubý provozní zisk divize rafinace a prodeje tak vzrostl na 72,9 miliardy forintů z předloňských 22,8 miliardy forintů.

Hrubý provozní zisk bez mimořádných položek v divizi průzkumu a těžby se však meziročně snížil o 26 procent na 65,6 miliardy forintů. Těžba divize stoupla na 103 500 barelů denně z 94 900 barelů ve třetím čtvrtletím, napsala agentura Reuters.

V Česku MOL provozuje sítě čerpacích stanic Pap Oil a Slovnaft. Loni firma koupila čerpací stanice Lukoil a Agip a celkem má v ČR více než 300 čerpacích stanic.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.