Maďarský MOL bude těžit ropu v Severním moři | E15.cz

Maďarský MOL bude těžit ropu v Severním moři

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarský ropný a plynárenský koncern MOL, jehož významným akcionářem je také tuzemská skupina ČEZ, koupil od německé společnosti Wintershall práva na těžbu ropy v Severním moři poblíž Velké Británie. Akvizice rozšiřuje portfolio těžebních aktivit firmy o novou, atraktivní oblast.

Cena transakce byla předběžně stanovena na 375 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč), může se však ještě změnit. Obchod má být dokončen v prvním čtvrtletí příštího roku.

„Transakce poskytuje společnosti MOL příležitost získat oporu v atraktivní oblasti Severního moře,“ uvádí se ve sdělení firmy. Nová pole jsou ve fázi rozvoje a těžby. Celková nejvyšší produkce z polí má v roce 2018 dosáhnout 16 tisíc až 18 tisíc barelů denně.

Pro MOL má dohoda hlavně strategickou hodnotu. Firma doufá, že jí pomůže k dalšímu růstu v tomto regionu a ve střednědobém výhledu i k výraznému zvýšení těžby.

Skupina MOL působí ve více než 40 zemích světa
Koncern má kolem 28 tisíc zaměstnanců. Provozuje pět rafinérií a dvě petrochemické jednotky v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku a v Itálii, má také vlastní síť čerpacích stanic v 11 zemích střední a jihovýchodní Evropy. V České republice loni koupila 124 čerpacích stanic sítě Pap Oil. Spolupracuje také se společností ČEZ, která vlastní víc než sedmiprocentní podíl v maďarském koncernu a je tak jeho druhým největším minoritním akcionářem.

Firmy MOL a Wintershall rovněž podepsaly memorandum o spolupráci při průzkumu a těžbě ropy v Severním moři a na Blízkém východě. Wintershall je součástí skupiny BASF.

Severní moře je čtvrtou největší oblastí průzkumu a těžby ropy na světě a zároveň jednou z nejstabilnějších.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah