Maďarský MOL vstupuje na norský trh s ropou | E15.cz

Maďarský MOL vstupuje na norský trh s ropou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: SoulRiser via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarská energetická společnost MOL vstupuje na norský trh s ropou. Firma se dohodla s ropnou a plynárenskou společností Ithaca Energy na převzetí jejích aktivit v Norsku a že za ně zaplatí celkem 60 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Součástí je také 14 licencí v norské části Severního moře a závazek, že firma v letech 2015-2016 zahájí tři průzkumné vrty.

Pokud budou vrty úspěšné, Ithaca bude mít nárok na vyplacení další prémie, což bude podle agentury Reuters až 30 milionů dolarů, v závislosti na velikosti zásob. Ithaca Energy získala norské aktivity v rámci převzetí společnosti Valiant Petroleum v roce 2003. Zisk z prodeje firma podle svého dnešního oznámení použije na snížení dluhu.

MOL se snaží expandovat právě v oblasti Severního moře. Naposledy koupil šest licencí od společnosti Premier Oil a zaplatil za ně kolem 130 milionů dolarů (3,3 miliardy korun). Převzetí aktivit společnosti Ithaca maďarskému podniku nabízí vstup přímo na norský trh. MOL chce své portfolio v Norsku dál rozšiřovat.

Dohodu ještě musí schválit norské ministerstvo energetiky. Transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí.

Společnost MOL provozuje rafinerie v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvatsku. Těží v Severním moři a dále v zemích jako je Pákistán, Irák nebo Rusko. V České republice MOL provozuje sítě čerpacích stanic Pap Oil a Slovnaft, celkem má v tuzemsku více než 300 čerpacích stanic.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah