Miliardář Světlík prodal vítkovické Hutní montáže byznysmenovi Martinu Ulčákovi | e15.cz

Miliardář Světlík prodal vítkovické Hutní montáže byznysmenovi Martinu Ulčákovi

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Strojírenský holding Vítkovice Machinery Group  ostravského podnikatele Jana Světlíka prodá svou dceřinou firmu Hutní montáže společnosti E-Invest Martina Ulčáka. Uvedl to Hugo Trkal z poradenské společnosti Grant Thornton, která holdingu s prodejem pomáhá.

E-Invest získá sto procent akcií Hutních montáží. "Obě strany obchodu se dohodly, že se hodnota transakce stejně jako její struktura a další podrobnosti nebudou zveřejňovat," uvedl vedoucí partner Grant Thornton v ČR David Pirner.

Hutní montáže, které jsou jednou z klíčových společností VMG, se zabývají velkými, především energetickými projekty v celém světě. Mají zhruba sedm set zaměstnanců. Jejich prodej skupina, která se dostala do finančních problémů, plánovala už loni v červenci. Druhou firmou, kterou tehdy Vítkovice chtěly prodat, byly Vítkovice Gearworks. Jako o kupci se už tehdy hovořilo o Ulčákovi. O prodeji se mělo rozhodovat na valné hromadě, ale tehdy z něj sešlo. Později začala potenciální kupce oslovovat společnost Grant Thornton.

"Z původních několika zájemců ve výběrovém řízení se nakonec akcionáři rozhodli pro nabídku společnosti E-Invest jako ekonomicky nejvýhodnější," uvedl Trkal.

Pirner uvedl, že proces prodeje Hutních montáží byl náročný. "Jsme rádi, že spěje ke zdárnému konci. Věříme, že výsledek pomůže další stabilizaci a rozvoji strojírenského holdingu Vítkovice," uvedl Pirner.

EMBED_OFF

Skupina Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka zahrnuje více než dvacet firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich - Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi - poslal soud do úpadku. Letos skončila v úpadku další firma z holdingu, Vítkovice Revmont.

O pražském podnikateli a lobbistovi Ulčákovi se hovoří jako o Světlíkově obchodním partnerovi a spojenci. Loni podle tehdejšího vyjádření mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové odkoupil za osm set milionů korun pohledávky, které měla za Vítkovicemi Raiffeisenbank. Ulčákova společnost E-Invest má vliv například v síti tabákových prodejen Geco, která je jedničkou českého trafikantského trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah