Vítkovice se snaží prodat rozbitou zinkovnu. Kupec z ní může vydobýt tuny zinku | E15.cz

Vítkovice se snaží prodat rozbitou zinkovnu. Kupec z ní může vydobýt tuny zinku

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dvě dcery impéria Jana Světlíka, Vítkovice Power Engineering a Vítkovice Envi, které jsou v insolvenci, chtějí získat peníze prodejem zinkovny. V té ovšem předloni v létě nastala havárie a od té doby je nefunkční.

Vítkovice PE už ve výroční zprávě za rok 2015 uvedly, že část zařízení je v likvidaci. Také teď firma v zadávací dokumentaci k výběrovému řízení uvádí, že technologická zařízení zinkovny jsou nefunkční a částečně demontovaná. Nejzajímavější na transakci tak mohou být pozemky, na kterých areál v ostravských Vítkovicích stojí.

Necelých šest tisíc metrů čtverečních, na nichž se rozkládají haly a venkovní obslužné plochy, jsou ovšem uvnitř areálu Vítkovice PE. Firma se proto zavázala, že přes své pozemky k zinkovně zřídí přístup z Ruské ulice. Detaily výběrového řízení nechce komentovat.

Potenciální zájemci musejí zaslat nabídky do  7. dubna. Mohou chtít celou zinkovnu i s materiálem, který v ní zůstal, nebo si koupit jen pozemky se zařízením a 150 tun zinku, který zbyl po havárii v zinkovací vaně, nechat jinému zájemci. Čistý kov by měl při současných světových cenách hodnotu necelých dvanáct milionů korun.

Odborníci obeznámení se situací ve Vítkovicích ale tvrdí, že získat zinek bude nákladné. Po havárii kov včetně příměsí zůstal v zinkovací vaně, kde zatuhl. Vana je navíc v zemi. Kdo by se chtěl k zinku dostat, musel by vanu zahřát na více než 400 stupňů Celsia, aby se materiál znovu rozpustil. Kvůli příměsím už ovšem nebude mít stejnou hodnotu jako čistý kov. Takovou operaci zvládne podle oslovených expertů jen pár firem v Evropě. Náklady by se mohly pohybovat v řádu nižších jednotek milionů korun.

Vítkovice Power Engineering mají víc času na reorganizaci

Insolvenční soud v Ostravě prodloužil lhůtu k předložení reorganizačního plánu další firmě ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group, společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE). Nový termín pro splnění této povinnosti je 14. srpen letošního roku. Usnesení soudu bylo zveřejněno v insolvenčním rejstříku.

Firma je v úpadku od loňského srpna, věřitelé jí povolili reorganizaci. O prodloužení lhůty požádala společnost především proto, že dosud nebyly přezkoumány všechny pohledávky jejích věřitelů a s největší pravděpodobností nebudou ani do uplynutí původního termínu.

Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 71 miliard korun. Na přezkumném jednání na konci listopadu byly přezkoumány jen pohledávky za zhruba 13 miliard korun. „Pohledávky ve výši více než 58 miliard korun nebyly doposud přezkoumány a ani nebyl doposud stanoven termín zvláštního přezkumného jednání,“ uvedla firma v žádosti o prodloužení lhůty.

Dalším důvodem, kvůli němuž firma žádost podala, bylo to, že do uplynutí původní lhůty nebude zpracován ani posudek znalce určeného insolvenčním soudem. Ten má na jeho vypracování delší čas. Firma uvedla, že bez dokončeného přezkumu pohledávek a bez znaleckého posudku nemůže předložit řádně zpracovaný reorganizační plán.

„Jelikož prodloužení lhůty o dalších 120 dnů insolvenční zákon připouští a dlužník svou žádost řádně odůvodnil, přičemž jím uvedené důvody soud shledal jako opodstatněné, bylo žádosti dlužníka vyhověno,“ uvedl v usnesení samosoudce David Stošek.

VPE se zabývají hlavně výstavbou a dodávkami elektráren. Patřily k nejdůležitějším firmám skupiny. Do potíží je dostala stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, kterou provázela řada komplikací a která zatím nefunguje. Sama firma uvádí, že důvodem jejího špatného stavu je také situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků. Podnik má zhruba 1000 zaměstnanců.

Skupina Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka zahrnuje více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich - kromě VPE ještě Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi - poslal soud do úpadku. Letos skončila v úpadku další firma z holdingu, Vítkovice Revmont.

Záběry Dolních Vítkovic z dronu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah