MOL je při chuti, chystá další nákupy ve střední Evropě | E15.cz

MOL je při chuti, chystá další nákupy ve střední Evropě

Ropná rafinérie (ilustrační foto)
Ropná rafinérie (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: user via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarský ropný holding MOL plánuje další akvizice ve střední Evropě, kde si chce zvýšit podíl na trhu. Díky solidnímu hospodářskému růstu by v této části Evropy mohla růst poptávka po pohonných hmotách. Agentuře Reuters to řekl výkonný viceprezident divize prodeje a rafinerské činnosti Ferenc Horváth. Firma zároveň oznámila pokles čistého zisku za první čtvrtletí, naopak hrubý zisk EBITDA jí o 47 procent vzrostl.

Skupina v současnosti vlastní síť více než 1700 čerpacích stanic. Podnik by ji podle Horvátha chtěl dál rozšířit, a uvažuje v tomto ohledu o „skoro všech“ zemích ve středoevropském regionu.

„Doufám, že do konce tohoto roku budeme moci oznámit další akvizice v maloobchodu,“ řekl manažer. Žádnou zemi ale konkrétně nezmínil. Firma, která v současnosti vlastní čtyři rafinerie, by podle něj měla zájem také o nákup aktivit v rafinerské činnosti.

Skupina MOL v Česku provozuje celkem 183 čerpacích stanic Pap Oil, Slovnaft a Lukoil. Generální ředitel MOL v České republice Attila Dsupin tento týden řekl, že firma chce do konce roku v Česku provozovat 80 čerpacích stanic pod svým jménem.

Čistý zisk prudce klesl

Maďarská skupina oznámila, že její čistý zisk v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 56 procent na 9,1 miliardy forintů (824 milionů korun). Základní zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) se ale o 47 procent zvýšil a dosáhl 154 miliard forintů.

Firma připustila, že výrazný pokles cen ropy na světových trzích zasáhl její výkonnost v divizi průzkumu a těžby. Divize zpracování a prodeje ropy ale zaznamenala svůj vůbec nejlepší první kvartál v historii, když jí zisk EBITDA proti loňsku stoupl více než trojnásobně. Hospodaření pomohl slabší kurz forintu k americkému dolaru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah