Náklady na útlum dolů OKD výrazně převyšují hodnotu firmy, tvrdí posudek

OKD

OKD Zdroj: profimedia

OKD
2
Fotogalerie

Postupný útlum černouhelných dolů společnosti OKD na Karvinsku by podle znaleckého posudku ústavu A-Consult plus mohl vyjít na 6,6 miliardy korun. Firma má nyní podle posudku hodnotu 540 milionů korun, přičemž 234 milionů korun je samotná hodnota podniku a 304 milionů korun cena neprovozního majetku. Napsala to Mladá fronta Dnes. Dosud se u odhadů na útlum dolů uváděla částka okolo pěti miliard korun.

Posudek si nechala společnost OKD vypracovat kvůli převodu dolů na firmu OKD Nástupnická, kterou má za zhruba 80 milionů korun převzít státní podnik Prisko. Při tvorbě posudku ústav vycházel z obchodního plánu OKD do roku 2024.

Největší část z nákladů na útlum OKD by podle MfD měla připadnout na útlum současného Důlního závodu 1, tedy šachet ČSA, Lazy a Darkov. Podle současných odhadů má stát asi 2,4 miliardy korun, z čehož polovinu mají tvořit sociální náklady. Nejdéle, minimálně do roku 2023, se má těžit v Dole ČSM. Útlum chce stát financovat z výnosů z těžby.

Společnost OKD se dostala do úpadku v roce 2016 kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel. Loni firma ukončila těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, v dolech na Karvinsku se uhlí těží dál a i se zaměstnanci z dodavatelských firem tam pracuje okolo 9500 lidí.