Největší parník všech dob poprvé vyplul. Zatím urazil jen dva kilometry | E15.cz

Největší parník všech dob poprvé vyplul. Zatím urazil jen dva kilometry

Harmony of the Seas
Harmony of the Seas
• 
ZDROJ: Royal Caribbean

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V západní Francii vzniká největší parník, jaký kdy byl na světě vyroben. Obří plavidlo Harmony of the Seas v loděnici Saint-Nazaire v pátek úspěšně spustili na vodu a loď urazila dva kilometry dlouhou cestu do doku, kde bude dokončena. Vyplout na širé moře má začátkem roku 2016.

Parník je široký 66 metrů, vysoký 70 metrů a dlouhý 362 metrů. Má 16 palub a pojme až 6360 cestujících a 2100 členů posádky. „I nás samotné tyto rozměry udivují,“ tvrdí podle webu L'Usine Nouvelle představitelé loděnice STX France se 150letou tradicí. Na projektu pracuje 2500 osob.

Plavidlo v ceně téměř miliardy eur (téměř 27,2 miliardy korun) si objednal v prosinci 2012 lodní dopravce RCI, filiálka americké skupiny Royal Caribbean Cruises Ltd (RCCL).

Práce začaly v září 2013 a mají skončit v únoru 2016. Po zkušebních plavbách bude loď předána klientovi v dubnu 2016. Především zbývá instalace komínů a dodělat a dovybavit kabiny, restaurace, obchody, divadlo, bazény, tobogany, kluziště a další služby pro cestující i posádku.

Podívejte se na průběh konstrukce

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah