Německu prý česká dodávka bojových vozidel Iráku nevadí, pomůžou proti IS | E15.cz

Německu prý česká dodávka bojových vozidel Iráku nevadí, pomůžou proti IS

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Srdan Popovic via Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německé úřady prý souhlasí s tím, aby česká společnost Excalibur Army vyvezla do Iráku až 280 bojových vozidel pěchoty (BVP), jež původně patřila armádě někdejší NDR, píše server Týden s odvoláním na nejmenované diplomatické zdroje. Německá vláda už dříve dala najevo, že s tím nemá problém, neboť podporuje vládu v Bagdádu v boji proti islámským radikálům. Zamýšlený obchod ale upoutal kritickou pozornost ve Švédsku, které BVP od Německa koupilo a později prodalo do Česka.

„Spolková vláda má velký zájem na co nejúčinnějším boji proti teroru Islámského státu (IS),“ řekl v únoru podle televize n-tv mluvčí kabinetu premiérky Angely Merkelové Steffen Seibert. „S ohledem na nutný boj proti IS a na nynější orientaci irácké vlády je spolková vláda ochotna tuto žádost (o souhlas s prodejem BVP) zvážit,“ dodal.

Počátkem března pak veřejnoprávní Švédský rozhlas (SR) upozornil, že Švédsko do Česka prodalo v roce 2010 celkem 350 stárnoucích, nicméně bojeschopných transportérů, a že česká firma je chce nyní prodat Iráku. SR v této souvislosti připomněl, že švédské zákony zakazují prodej výzbroje do zemí, kde se odehrává válečný konflikt.

Švédští experti tvrdí, že po právní stránce je zřejmě vše v pořádku, protože Švédsko si na rozdíl od Německa ve smlouvě nevymínilo svůj souhlas pro další případný prodej. Podle médií ovšem obchod nemusí být zcela v pořádku po stránce morální.

Irák se snaží bojovat s Islámským státem

Transakce byla realizována přes tehdejší českou státní firmu uváděnou jako VOP-026. Ta ale posloužila jen jako prostředník pro soukromou českou firmu Excalibur Army.

Podle serveru Týden vyjednávání o prodeji BVP Iráku trvalo v Německu téměř rok a kromě českých diplomatů se do něj zapojily také americká a irácká vláda. Bagdád přitom dal najevo, že chce vozidla využít k boji proti silám Islámského státu.

Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek serveru Týden sdělil, že firma zatím rozhodnutí německých úřadů nedostala. Až do Česka oficiální vyrozumění německé vlády dorazí, bude Excalibur Army potřebovat ještě souhlas českých úřadů, především ministerstev zahraničí a průmyslu, poznamenal list.

Týden v souvislosti s tímto obchodem poukázal na to, že pro české firmy může být při dalším exportu zbraní a vojenské techniky problémem skutečnost, že se o Excalibur Army intenzivně zajímá policie kvůli několika kauzám, a čtyři významné manažery společnosti dokonce obvinila.

Zboží mnohých zbrojovek putuje do cílových zemí přes Německo, proto je nutné získat tranzitní povolení od německých úřadů. Čeští diplomaté v této souvislosti upozorňují, že zmíněné kauzy v příslušných orgánech už vytvořily „negativní ovzduší“.

Petr Němec: Šakaly chceme mít i v české armádě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah