O designéra vozů Ferrari mají zájem Indové, s Pininfarinou již spolupracují | e15.cz

O designéra vozů Ferrari mají zájem Indové, s Pininfarinou již spolupracují

Ferrari P4/5, za jehož vzhledem stojí společnost Pininfarina
Ferrari P4/5, za jehož vzhledem stojí společnost Pininfarina
• 
ZDROJ: Lennart Coopmans via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0 BE)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Indická automobilka Mahindra & Mahindra jedná o koupi italské designérské firmy Pininfarina, designéra vozů Ferrari a dalších značek. Podle zdroje agentury Bloomberg jednání trvají již několik týdnů a Mahindra je již blízko dohody o převzetí italské firmy. Tržní hodnota Pininfariny je nyní 121 milionů eur (3,3 miliardy korun).

Firma Pininfarina spolupracuje s Mahindrou na vývoji sportovně-užitkového vozu a pracovala také na konceptu elektrického sportovního auta Halo, které představila Mahindra na loňském autosalonu v Dillí.

Mluvčí italské firmy na dotaz uvedl, že Mahindra je jejich klientem a obě společnosti mají velmi dobré vztahy. Odmítl komentovat jednání o převzetí. Zástupce firmy Mahindra uvedl, že firma spekulace nekomentuje.

Zubní kartáčky Pinifarina

Společnost Pinifarina byla založena v roce 1930. Firmu nejvíce proslavily návrhy vozů pro značky Ferrari, Maserati, Rolls-Royce, Ford či Cadillac. Pininfarina navrhla téměř všechny modely sportovních vozů Ferrari od počátku 50. let minulého století. Firma se však věnuje designu i v jiných oblastech, než automobilovém průmyslu.

Navrhla třeba bytové domy, prodejní automaty nebo zubní kartáčky. V Česku je známá také tím, že navrhla design třetinkových skleněných lahví minerálních vod Mattoni a Aquila.

Pininfarina v posledních 11 letech vykázala zisk pouze jednou. Firma musela restrukturalizovat svůj dluh a v roce 2011 ukončila výrobu karosérií a aut pro jiné automobilky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery