Poláci koupili od Bakaly solární projekt na Karvinsku. V Česku plánují budovat také větrníky

Solární elektrárny

Solární elektrárny Zdroj: Veronika Kolářová

Na český trh s obnovitelnými zdroji vstupuje nový hráč z Polska, firma Enerconet podnikatelů Krystiana Stachowiaka a Piotra Wiśniewského. Od společnosti Asental Zdeňka Bakaly koupila fotovoltaický park o výkonu 7,5 megawattu u Havířova. Projekt míří do závěrečné fáze developmentu a ve druhé polovině roku chce nový vlastník požádat o stavební povolení. Informaci e15 potvrdil  někdejší ministr dopravy Gustav Slamečka, který má v českém Enerconetu na starosti vztahy s veřejností.

Společnost Enerconet má zhruba dvacetileté zkušenosti na svém domovském polském trhu, kde už postavila zařízení s celkovým výkonem kolem jednoho gigawattu, především větrné elektrárny. V Česku má stejné výkonové ambice a na metu jednoho gigawattu se chce dostat do sedmi let.

„Hledali jsme nové trhy k expanzi a jako vhodný region jsme identifikovali Česko. Jsou zde nevyužité oblasti, které mají vhodné podmínky pro provoz solární nebo větrné elektrárny, a firmy, které poptávají zelenou elektřinu,“ říká Slamečka s tím, že nejvíce se firma po nových příležitostech dívá v Moravskoslezském, Libereckém, Pardubickém, případně i v Olomouckém kraji.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!