Policie prověřuje stavbu elektrárny ČEZ za 35 miliard korun

ČEZ

ČEZ Zdroj: profimedia.cz

Protikorupční policie prověřuje stavbu elektrárny Ledvice, kterou vlastní společnost ČEZ. Firma za již dvouleté zpoždění stavby dosud neúčtovala pokuty, napsal dnes internetový deník Insider. Nový blok elektrárny za 35 miliard korun o výkonu 660 megawattů se měl do sítě zapojit loni v prosinci.

Důvodem zpoždění je to, že společnost Alstom nedodala včas kotel za deset miliard korun, který využije více energie z uhlí jeho spalováním ve vysokých teplotách. Zástupci ČEZ uvedli, že smlouva na sankce pamatuje, nechtěli ale uvést podrobnosti. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej odmítl vyšetřování komentovat.

Detektivové podle serveru Insider prověřují roli Radka Benčíka při uzavření smlouvy s Alstomem. Muž byl do konce září 2007 jednatelem Škody Praha Invest, která má coby dceřiná firma společnosti ČEZ Ledvice na starosti. Benčík se prý následně stal jednatelem společnosti Alstom Power.

Manažer podle webu nepopírá, že se přípravy smlouvy účastnil, ale zpochybňuje případný střet zájmů. Kotelna by měla být hotová letos, komerční využití se chystá po roce 2014, uvedl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Každým rokem zpoždění ČEZ přijde při současných cenách elektřiny o zisk přes miliardu korun, dodal Insider.