Polsko, Slovensko a Rakousko hlásí nové výpadky v dodávkách plynu

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: CTK

Polský správce plynovodů v sobotu oznámil další snížení dodávek ruského plynu, ujistil ale odběratele, že přísun suroviny neklesl pod úroveň odbytu. Snížení dojednaných dodávek o deset procent oznámil i slovenský dovozce SPP, o 15 procent v pátek poklesl proud plynu z Ruska do Rakouska. Gazprom oznámil, že požadované objemy jsou maximální a není schopen je naplnit.

Mluvčí polské společnosti Gaz-System oznámila, že v pátek do země ruský Gazprom dodal 20 milionů krychlových metrů plynu, což je méně, než požadovala polská dovozní společnosti PGNiG. „Požadavky PGNiG uspokojeny nebyly, ale Polsko dostává vyšší množství plynu, než je jeho denní spotřeba,“ uvedla mluvčí Malgorzata Polkowská.

Mluvčí slovenského dovozce SPP v prohlášení uvedl, že dodávky ruského plynu se dnes znovu snížily o deset procent. „Navzdory tomu naše společnost zaručuje stabilní dodávku plynu všem našim zákazníkům,“ konstatoval mluvčí Peter Bednár.

Gazprom: Nejsme schopni dodat maximální objemy

Mluvčí Gazpromu dnes agentuře Reuters sdělil, že ruský monopolní vývozce není schopen dodat polskému zákazníkovi veškerý plyn, který požaduje. „Chtějí po nás maximální objemy, ale my jsme schopni dodat jen množství blízké dennímu minimu,“ řekl mluvčí. O důvodech potíží Gazpromu se zpráva Reuters nezmiňuje.

Rumunský plynovodní operátor Transgaz dnes informoval, že ruský Gazprom zrušil plán snížit dodávky plynu do Rumunska o devět procent dnes a o pět procent v neděli. Rumunský ministr energetiky Razvan Nicolescu agentuře Agerpres sdělil, že Gazprom dnes Bukurešť ujistil o nezměněných víkendových objemech. O plánech na snížení dodávky plynu prý Gazprom bez udání důvodu informoval v pátek.

Poměrně významné výpadky v dodávkách ruského plynu zaznamenala během uplynulého týdne řada zemí střední a východní Evropy. Česká republika podobný pokles neregistrovala. Ruský vývozce Gazprom výpadky nevysvětlil a několikrát je naopak popřel.