Problémové Vítkovice dostaly zakázku z Německa, dodají díly za 40 milionů | e15.cz

Problémové Vítkovice dostaly zakázku z Německa, dodají díly za 40 milionů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost Vítkovice Heavy Machinery ze skupiny Vítkovice Machinery Group podepsala kontrakt na výrobu velkých dílů dvou dvojitých těžních strojů pro německou firmu, která tato zařízení dodává pro těžbu draselných solí v Británii. Zakázka má hodnotu zhruba 40 milionů korun.

Nové stroje budou jedna z největších zařízení, jaká firma dosud vyrobila. "Jejich navíjecí bubny mají průměr šest metrů a šířku dvakrát tři metry. Po sestavení bude každý z těžních strojů vážit 230 tun. Výroba začala v těchto dnech," uvedl obchodní ředitel Vítkovic Heavy Machinery Jiří Brož. Zakázka zahrnuje nejen navíjecí bubny, ale i hřídele.

Kijonková uvedla, že v Británii se draselné soli budou těžit v hloubce více než 1500 metrů. "Zajímavostí umístění ložiska navíc je, že se vytěžená surovina bude podzemním tunelem dopravovat 35 kilometrů k pobřeží, kde se bude přímo nakládat do lodí," uvedla mluvčí. Draselné soli jsou základem pro výrobu hnojiv, jejímiž největšími spotřebiteli jsou Čína, Indie či Brazílie.

"Skupina Vítkovice aktuální zakázkou navazuje na předchozí dodávky těžních strojů (pro různé druhy surovin), kterých za posledních 15 let vyrobila 45, a to zejména pro Rusko, Ukrajinu, Švédsko, Indii a Brazílii," doplnila Kijonková.

Vítkovice Heavy Machinery dodávají těžké ocelové díly nebo konstrukce do různých průmyslových odvětví. Mají zhruba 1160 zaměstnanců.

Skupina Vítkovice Machinery Group, jejímž hlavním vlastníkem je ostravský podnikatel Jan Světlík, se loni dostala do finančních problémů a čtyři z jejích firem - Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a Vítkovice Revmont - skončily v úpadku. Celá skupina zahrnuje víc než 20 firem, které mají dohromady téměř 5000 zaměstnanců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah