Prodeje nových aut se propadly o čtvrtinu, hlásí Evropa | E15.cz

Prodeje nových aut se propadly o čtvrtinu, hlásí Evropa

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Druhá vlna koronaviru a znovuzavádění protiepidemickým opatřením jsou hlavní příčinou, proč dál prudce klesají prodeje nových osobních automobilů v Evropské unii. Meziročně propad v lednu činí 24 procent, což představuje necelých 727 tisíc prodaných vozů, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Je to nejhorší lednový výsledek. V Česku byl pokles o něco mírnější.

 Španělsko vykázalo pokles o 51,5 procenta, Německo o 31,1 procenta a Itálie o 14 procent. Mnoho zemí v EU mělo též v lednu o jeden pracovní den méně než před rokem.

Nejlépe na tom byla z velkých trhů Francie s poklesem o 5,8 procenta. Jedinými zeměmi, které neuzavřely leden dvouciferným propadem, je Francie a Švédsko, kde prodej nových osobních aut o 22,5 procenta vzrostl.

V České republice se prodej nových osobních aut podle sdružení ACEA v lednu meziročně snížil o 22,7 procenta na 14 794 vozů.

Automobilce Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v lednu prodej v zemích EU meziročně klesl o 19 procent na 43 tisíc vozů. Podíl této značky na unijním trhu se v lednu meziročně zvýšil na 5,9 z 5,6 procenta před rokem.

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah