Rusko už prý utahuje kohouty. Začalo s Polskem

montáž, E15

montáž, E15 Zdroj: E15

Ruský plynárenský gigant Gazprom začal omezovat dodávky plynu do Polska. Jde prý o odvetu za to, že Polsko ruský plyn dodává zpětně na Ukrajinu. Informoval o tom ukrajinský plynárenský monopol Ukrtransgaz, výpadky potvrdilo i Polsko a Slovensko. Gazprom ale informaci popřel. Česko výpadek dodávek plynu nehlásí.

„Rusko začalo omezovat dodávky plynu do Polska, aby narušilo obrácený tok z Polska k nám. Ve 14:00 (kyjevského času; 13:00 SELČ) Polsko zastavilo reverzní dodávky na Ukrajinu v objemu čtyř milionů krychlových metrů (denně),“ řekl Igor Prokopiv ze společnosti Ukrtransgaz. Podle jeho slov kvůli tomu Poláci museli zastavit dodávky plynu, které směřovaly z jejich území na Ukrajinu. Snižování dodávek prý pokračuje už dva dny po sobě.

Polská plynárenská společnost PGNiG potvrdila, že v pondělí zaznamenala 20procentní a v úterý 24procentní pokles dodávek plynu z Ruska. Polský provozovatel plynovodů Gaz-System uvedl, že dočasně zastavil reverzní toky zemního plynu. Mluvčí Gaz-Systemu pro Reuters řekl, že „bylo nezbytné dočasně pozastavit“ reverzní rok na Ukrajinu na tranzitní stanici Hermanowice.

Omezení i v Německu a na Slovensku

Snížení tlaku v potrubí přiznalo i Slovensko s Německem. Slovenské plynárny SPP podle agentury Reuters uvedly, že zaznamenaly zhruba desetiprocentní pokles dodávek plynu z Ruska používaného pro domácí spotřebu. Objem uskladněného plynu je podle firmy ale větší než obvykle a podnik ho může dodávat všem odběratelům.

Německý E.ON uvedl, že registruje mírné snížení dodávek zemního plynu z Ruska, ale že zatím vzhledem k dostatečným rezervám není důvod k obavám. Rakouská OMV, která také Ukrajině, uvedla, že dnešní dodávky byly na normální úrovni.

Gazprom zprávy dementoval. Do Polska prý posílá stejný objem plynu jako v předešlých dnech - 23 milionů metrů krychlových denně. Podle prohlášení firmy byl plyn „podle disponibilních zdrojů pro vývoz a pro pokračující plnění zásobníků“ dodán na všechna místa určení. Ruská strana však už dříve po zprávách, že některé země střední a východní Evropy budou chtít Ukrajině pomoci zpětnými dodávkami ruského plynu, Rusové varovali, že na takovou situaci „budou reagovat“.

RWE neregistruje pokles dodávek plynu do Česka
Podle českého ministra průmyslu Jana Mládka je Česká republika významně připravena na možná rizika v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Společnost RWE před nadcházející topnou sezonou naplnila veškeré své podzemní zásobníky zemního plynu. Učinila tak o měsíc dříve, než bývá obvyklé. Společnost navíc nezaznamenává žádné snížení dodávek zemního plynu do Česka, uvedl mluvčí hlavního dovozce plynu do země.

Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června a oznámilo, že dodávky obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolarů, které dluží za předchozí dodávky. Kyjev tvrdí, že částka, kterou Moskva za plyn požaduje, je nespravedlivá a politicky motivovaná a odmítá ji zaplatit.

Taktický manévr?

Krok Gazpromu přichází v klíčové době. Rusko a Ukrajina se totiž dohodly na uspořádání o řešení plynové krize. Jak oznámil ruský ministr energetiky Alexander Novak, Moskva a Kyjev čekají, zda se Evropská komise rozhodne vyslat na jednání svého zástupce. Zastavení dodávek plynu do Polska tak může představovat taktický manévr před jednáním.

Ukrajina od září začala a může dovážet i z Polska a Maďarska. Obrácenými toky by mohla Ukrajina pokrýt až 20 procent své spotřeby.

Zásoby plynu ve střední EvropěZásoby plynu ve střední Evropě|E15, Pramen GIE, Eurogas

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan dnes uvedl, že Ukrajina plánuje do listopadu zvýšit zásoby plynu ve svých podzemních zásobnících na 17,5 miliardy metrů krychlových z nynější úrovně 16 miliard kubíků. Další plyn by přitom Ukrajina měla získat hlavně ze Slovenska, řekl Prodan. Ukrajina ročně spotřebuje zhruba 50 miliard metrů krychlových plynu. Země vytěží asi 20 miliard metrů krychlových, zbytek musí dovézt, převážně z Ruska.