Samsung a další firmy zaplatí kvůli podezření z kartelu půl miliardy dolarů | E15.cz

Samsung a další firmy zaplatí kvůli podezření z kartelu půl miliardy dolarů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedm asijských výrobců obrazovek z tekutých krystalů (LCD) podezřelých z cenového kartelu ve Spojených státech se dohodlo, že za urovnání kauzy zaplatí 553 milionů dolarů (10,9 miliardy korun). Mezi obviněnými jsou například Samsung Electronics a Sharp. Vyplývá to podle agentury Reuters ze soudních dokumentů.

Firmy z Japonska, Koreji a Tchaj-wanu se podle obvinění domlouvaly v letech 1999 až 2006 na cenách a potlačovaly konkurenci na trhu s LCD obrazovkami pro televizory, počítačové monitory a notebooky. Samsung zaplatí 240 milionů dolarů a Sharp 115,5 milionu dolarů. Dohodu o urovnání ještě musí schválit soud.

Společnosti podle soudních dokumentů souhlasily rovněž s tím, že zavedou programy pro dodržování antimonopolních pravidel v oblasti cenové politiky a výroby LCD obrazovek.

Úřady v Japonsku, Koreji, Evropské unii a USA v prosinci 2006 odhalily, že vyšetřují podezření z antimonopolního chování mezi výrobci LCD obrazovek. Mnoho firem a jejich manažerů bylo od té doby shledáno vinnými z porušování antimonopolních zákonů a na pokutách již zaplatili více než 890 milionů USD.

Kromě Samsungu a Sharpu jde o společnosti Chi Mei Innolux Corp., Chunghwa Picture Tubes Ltd., Epson Imaging Devices Corp., HannStar Display Corp. a Hitachi Displays Ltd. Další tři obžalované firmy, AU Optronics Corp., LG Display a Toshiba Corp., se na urovnání ještě nedohodly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah