Schváleno. Rusko začne dodávat palivo maďarské jaderné elektrárně | E15.cz

Schváleno. Rusko začne dodávat palivo maďarské jaderné elektrárně

Reaktor jaderné elektrárny Paks
Reaktor jaderné elektrárny Paks
• 
ZDROJ: Jaderna elektrarna Paks

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise schválila dohodu Maďarska a Ruska o dodávkách radioaktivního paliva pro jadernou elektrárnu u města Paks, oznámil šéf úřadu předsedy maďarské vlády János Lázár. Evropská komise podle Lázára kabinet premiéra Viktora Orbána oficiálně informovala, že agentura Euratom, která v rámci Evropské unie schvaluje dodávky jaderného paliva, dala souhlas k maďarsko-ruské dohodě. Tento souhlas tak odstraňuje všechny překážky pro plánovanou dostavbu elektrárny Paks, dodal Lázár.

„Nyní již nejde o to, zda modernizace (elektrárny) bude, nýbrž o to, jakým způsobem bude provedena,“ řekl dále. Zároveň sdělil, že výstavba dvou nových bloků jaderné elektrárny v Paksi by měla začít v roce 2018.

Lázár nicméně připustil, že jednání mezi vládou a EK ohledně tohoto projektu ještě pokračují, a to pokud jde o obchodní otázky a otázky hospodářské soutěže. Dodavatelé, kteří se zapojí do dostavby elektrárny, totiž musejí být vybráni na základě evropských pravidel pro zadávání veřejných zakázek, což je podle Lázára samozřejmě „v souladu se záměry a zájmy Maďarska“.

Šéf Orbánova kabinetu podle MTI rovněž označil za „velký úspěch“, že se maďarské vládě podařilo přesvědčit Evropskou komisi, že maďarsko-ruská dohoda je „spíše zaměřena na zvýšení evropské energetické bezpečnosti než na zvýšení závislosti Maďarska na Rusku“.

Spory o dodavatele

Budapešť v březnu potvrdila, že měla kvůli dohodě s Moskvou určité potíže v Bruselu. Lázár tehdy uvedl, že Euratom a Evropská unie část projektu schvaluje a část je sporná. Euratom prý chtěl, aby palivo do elektrárny mohli poskytovat i jiní dodavatelé, ne jen Rusko.

Financial Times 12. března s odvoláním na nejmenované zdroje v Bruselu napsal, že Evropská komise předchozí týden kontrakt v hodnotě 12 miliard eur (asi 330 miliard korun) s Rosatomem zablokovala. To komise ale vzápětí popřela, potvrdila jen výhrady Euratomu.

Lázár už koncem března informoval, že se Euratom s Budapeští dohodl na tom, že Rusko bude výhradním dodavatelem paliva po deset let místo dvaceti let původně dojednaných Maďary a Rusy.

Maďarsko loni v prosinci uzavřelo s Rosatomem kontrakt na postavení a údržbu dvou nových reaktorů o výkonu 1200 megawattů jediné maďarské jaderné elektrárny v Paksi, zhruba 1100 kilometrů jižně od Budapešti. Dostavbu má z 80 procent financovat Moskva. Kritici poukazují na to, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku. Letos v únoru kontrakt posvětil maďarský parlament.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah