Škoda začala s výrobou kodiaqu, cena začíná na téměř sedmi stech tisíc | E15.cz

Škoda začala s výrobou kodiaqu, cena začíná na téměř sedmi stech tisíc

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Automobilka Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu velkého sportovně-užitkového vozu Kodiaq. Závod Kvasiny, v němž Škoda investicemi v miliardách korun výrazně rozšiřuje výrobu a nabírá zaměstnance, dále produkuje modely Superb, Yeti a od letošního roku pro španělský Seat dělá SUV model Ateca.

Objednávky na model Kodiaq prodejci Škody přijímají od začátku října, základní cena vozu je 677 900 korun. První vozy by se k zákazníkům měly dostat v únoru příštího roku. V Číně, která je pro Škodu Auto největším trhem, firma se zahájením výroby počítá ve druhém čtvrtletí příštího roku. Později by se měla objevit také verze kupé se sníženou zádí. K dispozici bude určitě pro čínský trh, ale automobilka zvažuje i nasazení v Evropě.

Před zahájením výroby nejnovějších modelů prošel závod Kvasiny rozsáhlým rozšířením a modernizací. "Vedle nově zprovozněné svařovny a úprav montážní linky byly rozšířeny logistické plochy a lakovna," uvedla firma.

Nyní v závodě pracuje asi 5900 zaměstnanců a závod je tak největším zaměstnavatelem v hradeckém kraji. V příštích letech vzroste výrobní kapacita závodu až na 280 tisíc vozů ročně, loni výroba dosáhla 142 tisíc vozů. "V této souvislosti zaměstná Škoda zhruba dva tisíce nových odborníků a do roku 2018 do výstavby závodu investuje kolem 7,2 miliard korun," vysvětlila automobilka.

Díky rostoucímu závodu je na Rychnovsku nejnižší nezaměstnanost v České republice, v září to bylo 1,9 procenta. Od ledna bude závod vyrábět i v sobotu a pracovní týden bude mít 18 místo 15 směn. Nyní je v závodě třísměnný provoz od pondělí do pátku. "Zatím se nám nábor poměrně daří, lidé slyší na nabízený plat, na možnost pořídit si výhodně auto či na garanci ubytování za 1500 korun měsíčně," citovaly nedávno Hospodářské noviny ředitele kvasinského závodu Jana Černého.

Připustil, že část lidí musí Škoda získat například v Polsku nebo na Ukrajině. Nástupní plat pro dělníka v Kvasinách podle deníku začíná na 22 tisících korun měsíčně, postupně se zvyšuje a spolu s bonusy dosahuje příjem zhruba 35 tisíc.

Kodiaq nabízí při délce 4,7 metru a šířce 1,9 metru zavazadlový prostor se základním objemem 720 litrů. Díky třetí řadě sedadel bude Kodiaq jako první Škoda nabízet až sedm míst k sezení. Na výběr na českém trhu jsou čtyři motory TSI či TDI s výkony od 110 do 140 kW.

Předpokládaný konkurent novinky z Kvasin Hyundai SantaFe začíná s cenou 679 900 korun, větší Grand SantaFe stojí 1,18 milionu, Kia Sorento se prodává od 949 980 korun a Audi Q5 pak startuje na jednom milionu korun. Nižší cenu má například Honda CR-V, která se prodává od 589 900 korun.

Škoda loni vyrobila přes jeden milion vozů. Má tři závody v Česku, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Indii, na Ukrajině a v Kazachstánu. Zaměstnává 26 600 lidí. Za letošní rok Škoda očekává rekordní počet prodaných vozů i rekordní finanční výsledky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah