Smlouvy dodržíme, plyn do Evropy dodáme, ujišťuje Moskva | e15.cz

Smlouvy dodržíme, plyn do Evropy dodáme, ujišťuje Moskva

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko bude plnit své mezinárodní závazky, které se týkají dodávek plynu do evropských zemí, včetně Slovenska, ujistil ministr energetiky Alexandr Novak. Podle agentury RIA Novosti to řekl při jednání se slovenským ministrem hospodářství Pavlem Pavlisem. Od září snížil ruský Gazprom objem dodávek plynu do čtyř evropských zemí, včetně Slovenska.

Novak řekl, že nynější omezení dodávek do evropských zemí je spojeno „výlučně se sezónním doplňováním podzemních zásobníků na území Ruska“. Cílem přitom je „zajistit spolehlivost dodávek evropským zákazníkům přes ukrajinské území v zimním období“.

Ruská strana v plném objemu plní a bude plnit všechny své mezinárodní závazky

„Zdůrazňuji, že ruská strana v plném objemu plní a bude plnit všechny své mezinárodní závazky týkající se dodávek plynu spotřebitelům v evropských zemích, včetně Slovenska,“ citovala Novaka RIA Novosti.

Od počátku září Gazprom snížil objem dodávaného plynu pro Polsko, Slovensko, Rakousko a Maďarsko. Stalo se tak poté, co EU zahájila zpětné dodávky svého přebytkového ruského plynu na Ukrajinu. Slovensko má pro zpětné dodávky pro Ukrajinu největší přepravní kapacitu a je také hlavním tranzitním uzlem pro ruský export plynu.

V posledních dnech pokles dodávek plynu na Slovensko dosahoval asi 50 procent z nasmlouvaného denního objemu 12,4 milionu kubických metrů. Slovenské plynárny SPP již daly opakovaně na vědomí, že i v případě většího poklesu jsou připraveny domácí potřebu vykrýt z rezervních zásobníků, které jsou nyní prakticky plné.

Slovensko chce omezit nákupy ruského plynu

Šéf SPP Štefan Šabík agentuře Interfax řekl, že plynárny chtějí od příštího roku odebírat od ruského Gazpromu o deset až patnáct procent méně plynu. Uvedl také, že se rovněž jedná o ceně této strategické komodity, za kterou by Bratislava ráda platila méně.

„Vyjednáváme o rozsahu dodávek na příští rok a o ceně za plyn. Nechceme objem zvýšit. Slovensko učinilo taková opatření, aby oproti letošnímu roku snížilo objem dodávek plynu o deset až patnáct procent,“ řekl Šabík.

Jednání s Gazpromem podle Šabíka začala před dvěma měsíci, poslední kolo se uskutečnilo počátkem října a další je naplánováno do Moskvy na pondělí. „Máme dlouhodobý kontrakt do roku 2028. Jeho součástí je i revize podmínek každé dva roky,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah