Sokolovská uhelná vydělala přes miliardu, pomohla jí dohoda s ČEZ | E15.cz

Sokolovská uhelná vydělala přes miliardu, pomohla jí dohoda s ČEZ

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Akciová společnost Sokolovská uhelná loni vytvořila zisk po zdanění ve výši necelé 1,1 miliardy. Je to o 711 milionů korun více než v roce 2015. Za nárůstem je zejména ukončení mnohaletého sporu o cenu uhlí se skupinou ČEZ.

Podle ní měla uhelná společnost v roce 2016 tržby 6,479 miliardy, což je o necelých 100 milionů méně než v předcházejícím roce. Mohla ale rozpustit rezervy, které si firmy připravila právě kvůli sporu s ČEZ.

"Tato skutečnost měla mimořádný dopad do hospodaření společnosti v roce 2016, ale bude mít i značný význam pro roky budoucí," uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva SUAS Jiří Pöpperl.

SUAS loni prodala 3,818 milionu tun uhlí, což bylo meziročně o téměř milion tun více. Dodala také 3323 gigawatthodiny elektrické energie a 1957 terajoulu tepla, obojího mírně více než v roce 2015.

Sokolovská uhelná se roky přela s ČEZ o cenu za uhlí, které SUAS dodává do elektrárny v Tisové. Podle SUAS byla cena neúměrně nízká. Nakonec se ale obě strany dohodly a součástí dohody byl odkup elektrárny Tisová Sokolovskou uhelnou.

Podle Pöpperla složitost na trhu pevných paliv a elektrické energie neslibuje jednoduchý vývoj ani v následujících letech. Společnost se proto zaměří na vnitřní optimalizaci a zkvalitnění ve výnosové oblasti a také na snižování nákladů.

Do skupiny firem Sokolovské uhelné patří také společnosti,, které dodávají teplo a zabývají se skládkováním, ale i sportovní kluby jako FK Baník Sokolov nebo Golf Sokolov.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah