Solární boom jako v Česku. Thajsko nalákalo investory a teď brzdí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Solární boom jako v Česku. Thajsko nalákalo investory a teď brzdí

Jan Stuchlík

Česko a Thajsko dělí půlka zeměkoule. Ještě před deseti lety si ale byly obě země v jednom velmi podobné. Když se v Česku díky štědré podpoře začínaly stavět na polích první velké solární parky, v Thajsku vláda zrovna schvalovala vlastní pobídky pro investory do zelených elektráren.

Stejně jako v Česku byla i v Thajsku odpověď investorů na státní podporu raketová. Z Thajska se stala jednička v obnovitelných zdrojích mezi zeměmi jihovýchodní Asie. Nyní z nich pochází 12 procent spotřebované energie. Kapacita solárů se zvedla téměř z nuly na dnešních více než tři tisíce megawattů.

Zatímco v Praze přišla od politiků stopka už po pěti letech, v Bangkoku tahá vláda za brzdu až dnes. Ministr energetiky Siri Jirapongphan na jaře ohlásil, že příštích pět let nebude vláda vykupovat žádnou elektřinu z nových obnovitelných zdrojů.

Nejbohatší Češi a Slováci: projděte si unikátní žebříček E15

„Investory to šokovalo. Nevědí, co se bude dít. My jsme se už dříve rozhodli, že v Thajsku zatím další solární farmy stavět nebudeme. Připravujeme raději elektrárny v Japonsku,“ říká zástupkyně ředitele thajské solární firmy SPCG Alisa Khunchornyakong.

Rodinný úděl

SPCG postavila vůbec první velkou solární elektrárnu v Thajsku a u bank prošlapala cestu k úvěrům všem ostatním. Pak přidala ještě dalších pětatřicet elektráren. Celkem mají instalovaný výkon 260 megawattů. Dnes se SPCG ocitla v kůži českých solárníků, kteří se po zmrazení byznysu v Česku také vydali hledat příležitosti daleko za hranicemi.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!