Twenty-First Century Fox jednala o prodeji aktivit s Disney, akcie reagovaly růstem

Společnost Twenty-First Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha nějaký čas jednala o prodeji většiny svých aktivit mediální společnosti Walt Disney. Uvedl to server finanční televize CNBC. Z rozhovorů sešlo, akcie obou firem se po zprávě přesto vydaly citelně vzhůru. Transakce by patrně pomohla oběma firmám.

Společnost Fox k jednání vede přesvědčení, že nemůže konkurovat takovým mediálním hráčům, jako je Amazon či Netflix. Převzetím části aktivit Disney by se ale velikost firmy zvýšila natolik, že by se zlepšilo i její konkurenční postavení.

Pokud se firmy k jednání vrátí a dohoda nakonec bude uzavřena, Disney získá kontrolu nad další globální televizní sítí. Protože ale podle americké legislativy nemůže vlastnit dvě vysílací sítě, mediální gigant by nekoupil celou společnost Fox.

Do portfolia společnosti Disney mohou naopak přibýt filmová a televizní studia, kabelové sítě FX a National Geographic a zahraniční aktiva jako je Star a BSkyB.

Akcie Disney krátce před koncem obchodování na newyorské burze přidávaly 2,2 procenta na 100,82 dolarů, akcie Twenty-First Century Fox na trhu Nasdaq měly k dobru 10,1 procenta na 27,49 dolarů.

Fox a Disney jsou spolumajiteli internetové televize Hulu, ve které mají podíl i firmy Comcast a Time Warner.