Vattenfall chystá obří investice do větrných elektráren | E15.cz

Vattenfall chystá obří investice do větrných elektráren

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: EnBW

reuters, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švédská energetická skupina Vattenfall plánuje ročně investovat jednu miliardu eur (zhruba 27,4 miliardy korun) do obnovitelných zdrojů, především do pobřežních větrných parků v Německu, Dánsku a ve Velké Británii. Prohlásil to výkonný ředitel Magnus Hall. Prostředky k investování by mohla společnost získat z prodeje německého hnědouhelného portfolia, o které má zájem mimo jiné ČEZ a EPH.

S kapacitou přesahující jeden gigawatt je Vattenfall druhým největším provozovatelem pobřežních větrných parků, jak zdůraznil Hall v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Skupina Vattenfall by na investice mohla použít peníze, které získá z prodeje hnědouhelného a elektrárenského majetku v Německu. O plánovaném prodeji informovala skupina loni v říjnu. Kromě tlaku švédské vlády kvůli neekologičnosti uhelného průmyslu je důvodem prodeje především fakt, že Německo chystá novou daň z uhlí, která by mohla uzavřít více než jednu třetinu německých elektráren spalujících hnědé uhlí. „Podle nejhoršího scénáře jsou v ohrožení až čtyři tisíce z devíti tisíc megawattů tamní kapacity,“ uvedl Hall.

Šéf Vattenfall odmítl říct, kolik peněz by chtěla skupina z prodeje získat. Podle Reuters by se mělo jednat o dvě až tři miliardy eur (55 až 84,5 miliardy korun) Vyjednávání o prodeji ale podle Halla nemohou začít, dokud nebude jasné, jaká daň z uhlí se bude v Německu platit. Definitivní slovo německé vlády prý ale padne až po přezkoumání vlivu případné změny na pracovní místa.

Podle dřívějších zpráv webu E15.cz o hnědouhelné portfolio v Německu má zájem ČEZ a Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského. Mezi zájemci by mohly být také investiční skupiny Blackstone, CVC, Macquarie a KKR.

Hall: V Německu zůstáváme

Jak Magnus Hall upozornil, prodej hnědouhelných aktiv v Německu ale neznamená definitivní odchod z tohoto klíčového trhu, kde švédská firma realizuje většinu svých zahraničních investic.

„Peníze, které vyděláme prodejem německých aktiv, budou reinvestovány opět především v Německu,“ vysvětlil Hall s tím, že pro Vattenfall představuje Německo asi 60 procent z celkových zahraničních investic.

Autor: reuters, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.