Výrobci obrazovek neuspěli u Ústavního soudu, pokutám se nevyhnou | E15.cz

Výrobci obrazovek neuspěli u Ústavního soudu, pokutám se nevyhnou

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústavní soud odmítl stížnosti firem Panasonic Corporation a MT Picture Display proti pokutám, které dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za svou účast v kartelu výrobců televizních obrazovek. Už dříve se svou stížnosti neuspěla japonská Toshiba. Panasonic má zaplatit 10,373 milionu korun, MT Picture Display 9,43 milionu korun.

Obě firmy se pokuty snažily zvrátit tím, že namítaly zásah do práva na spravedlivý proces. Ústavní soud ale žádné překročení ústavního rámce soudů, které se případem zabývaly, nenašel. Podle něj nebyl diskriminační ani výpočet pokuty.

Celý případ měl naposledy na stole Nejvyšší správní soud, který loni v lednu existenci kartelu potvrdil včetně pokuty v celkové výši 50 milionů korun.

Kartel výrobců televizních obrazovek je jedním z největších, které v historii ÚOHS prošetřoval. Už před třemi lety Krajský soud v Brně potvrdil, že byl globální, musel ale prokazovat jeho dopad na území Česka. „Jestliže je na území ČR obchodováno s produktem, jehož se týkal kartel, tak už z toho vyplývá dopad na území ČR,“ uvedl tehdy soudce David Raus. Podle něj se firmy dohodly na ceně produktu, s kterým se v tuzemsku obchodovalo.

Antimonopolní úřad o kartelu výrobců obrazovek rozhodl pravomocně koncem roku 2010. Pokutu dostalo pět firem: Panasonic Corporation, Toshiba Corporation, MT Picture Display Co., Ltd., Technicolor S.A. a Chunghwa Picture Tubes, Ltd. U Koninklijke Philips Electronics NV a LG Electronics byla už pokuta promlčená. Bez pokuty vyvázl také Samsung, který o existenci kartelu poskytl úřadu informace.

Šestiletá dohoda

Kartel výrobců obrazovek trval podle ÚOHS šest let. Firmy se na něm podílely různou dobu, což úřad při stanovení pokut zohlednil. Výrobci obrazovek se scházeli na jednáních řadu let. Jednání a kontakty mezi nimi započaly už před rokem 1998 a pokračovaly do roku 2004. Schůzky se konaly v asijských i evropských zemích. Před rokem 1998 šlo spíše o neformální setkání. Následně se výrobci obrazovek začali setkávat organizovaněji a systematicky.

Na těchto schůzkách firmy podle ÚOHS jednaly zejména o cenách a vyměňovaly si citlivé obchodní informace. Jednání o cenách spočívalo ve stanovování cílových a minimálních cen, cenového rozmezí a cenových pravidel či udržování dohodnutých cen. Dodržování dohodnutých cen účastníci řízení následně kontrolovali.

Největší pokutu dostal od ÚOHS Technicolor, činí 13,858 milionu korun. Další sankce pro jednotlivé firmy byly následující: Panasonic Corporation 10,373 milionu korun, MT Picture Display 9,43 milionu korun, Chunghwa Picture Tubes 6,4 milionu korun. Toshiba Corporation měla původně zaplatit 11,726 milionu korun. Krajský soud v Brně ji ale snížil na 10,373 milionu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah