Zbrojaři z Excalibur Group by mohli opravovat afghánské tanky | e15.cz

Zbrojaři z Excalibur Group by mohli opravovat afghánské tanky

ilustrační foto,  polský tank T-55
ilustrační foto, polský tank T-55
• 
ZDROJ: wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká zbrojařská firma Excalibur Group by mohla získat zakázku na opravu afgánských tanků. O zakázce v Afghánistánu o víkendu jednal obchodní ředitel firmy Jiří Sauer. V případě úspěchu jednání by se smlouva mohla týkat desítek tanků, upřesnil. Do Afghánistánu jako podnikatelský doprovod ministra obrany Martina Stropnického (ANO) přiletěl i ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík.

Podle Sauera Excalibur jedná o dodávce náhradních dílů a servisu tanků T-55, ale také o výcviku technického personálu afghánské armády. „Jsme schopni dodat i vyrobit jakékoli náhradní díly na tento tank,“ poznamenal Sauer.

Jaký by mohl být rozsah zakázky bude podle něj záležet na finančních možnostech afghánské armády. O podrobnostech bude firma v příštích měsících jednat, podpis smlouvy bude aktuální podle Sauera v ideálním případě asi za půl roku. Technici budou do té doby zjišťovat, jaký je technický stav tanků a kolik jich bude možné opravit.

Modernizace BVP

Do budoucna by Excalibur rád také jednal o modernizaci BVP (bojové vozidlo pěchoty). I v tomto případě ale bude záležet na finančních možnostech Afghánců.

Sauer vyzdvihl, že mohl do Afghánistánu přiletět s delegací ministra, neboť návštěva na vysoké úrovni podle něj českým společnostem otevírá dveře, Afghánci je poté vnímají jako hodnověrné firmy. Přístup ministerstva ocenil i Kovařík. Takzvaná ekonomická diplomacie se podle něj v posledních době výrazně zlepšila a stát export českých firem podporuje.

Česká zbrojovka do země dodala v posledních asi deseti letech přibližně 35 tisíc palných zbraní. Nyní se její zástupci pokoušejí u afghánských ozbrojených sil uspět také s dodávkou třeba samopalů Škorpion nebo útočných pušek Bren. Kovařík proto v sobotu v Kábulu jednal s politiky i s případnými partnery, řekl .

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery