Země Evropské unie schválily plán zavést cla na zboží z USA | E15.cz

Země Evropské unie schválily plán zavést cla na zboží z USA

Země Evropské unie schválily plán zavést cla na zboží z USA
Budova Evropského parlamentu v Bruselu
• 
ZDROJ: Repro Strategie (Profimedia)

ČTK

Členské země Evropské unie ve čtvrtek jednomyslně schválily plán Evropské komise zavést cla na americké zboží dovážené do EU v objemu 2,8 miliardy eur (72 miliard korun) ročně. S odvoláním na zdroje z diplomatických kruhů o tom informovaly agentury Reuters a DPA. Návrh je reakcí na americká cla na dovoz oceli a hliníku.

Nová evropská cla ve výši 25 procent na vybrané výrobky ze Spojených států, například na whisky, džíny nebo motocykly, musejí příští týden ještě formálně potvrdit unijní komisaři. Následně mohou cla vstoupit v platnost.

Přesný termín zahájení výběru cel zatím není jasný, uvedla DPA. Evropská komise nicméně minulý týden předpověděla, že nová cla by měla začít platit v červenci.

Setkání G7 začalo bitvu o americká cla. Ministr financí Mnuchin má výsledky tlumočit Trumpovi

Spojené státy zavedly cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent už v březnu. Evropská unie, Kanada a Mexiko měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která ale koncem května vypršela.

Kanada následně oznámila, že od 1. července zavede odvetná cla na americké zboží v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (281 miliard korun). Kromě ocelářských výrobků bude jejich terčem řada dalších produktů, včetně potravin a nápojů. Také Mexiko se rozhodlo uvalit cla na dovoz ocelářských a některých potravinářských produktů ze Spojených států.

Harley-Davidson se obává odvety Evropy kvůli zavedení amerických cel

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!