Ranní přehled: HSBC čeká další vlna propouštění. V portugalských volbách zvítězil socialista Costa | E15.cz

Ranní přehled: HSBC čeká další vlna propouštění. V portugalských volbách zvítězil socialista Costa

Bloomberg, vku, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Johnson: Británie opustí EU v termínu děj se co děj

Britský premiér Boris Johnson je připraven obrátit se na nejvyšší soud, aby zajistil, že Spojené království bude moci opustit na konci tohoto měsíce Evropskou unii bez dohody o podmínkách rozluky. Píše o tom deník The Daily Telegraph s odvoláním na vládní zdroje. Zákon proti neřízenému brexitu přitom předsedovi vlády ukládá požádat EU o odklad, jestliže se k 19. říjnu parlament nedohodne na jeho podobě.

HSBC v Evropě seškrtá dalších 10 tisíc pracovních míst

Největší evropská banka HSBC podle zdrojů listu Financial Times obeznámených se situací zruší v rámci nákladových škrtů dalších 10 tisíc pracovních míst. Skupina svoji pozornost dlouhodobě zaměřuje na asijské trhy, kde vytvořila téměř 80 procent svého zisku před zdaněnímí. V Evropě její vyhlídky ovlivňují nízké úrokové sazby a zpomalující tempo růstu evropských ekonomik. Problémy a propuštění v Evropě hlásí i další finanční domy. Tisíce pracovních míst škrtá také Deutsche Bank, Societe Generale či Barclays.

V portugalských volbách zvítězil Antonio Costa

V nedělních parlamentních volbách v Portugalsku podle očekávání zvítězila Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, ve 230členném jednokomorovém parlamentu ale nebude mít absolutní většinu. Costa tak bude muset vyjednávat o podpoře s jednou nebo oběma krajně levicovými stranami, které byly v předchozím volebním období jeho spojenci.

PayPal dal vale libře

Americká platební platforma PayPal se rozhodla odejít z asociace, která má spravovat plánovanou digitální měnu internetové společnosti Facebook. Firma dodala, že se hodlá soustředit na své vlastní aktivity.

Analytici: Nezaměstnanost v ČR zůstala pod třemi procenty

Nezaměstnanost v Česku v září zůstala na úrovni srpnových 2,7 procenta, odhadují analytici. V dalších měsících by podle ekonomů měla mírně růst kvůli postupnému ukončování sezónních prací. Úřad práce ČR zveřejní údaje o zářijové nezaměstnanosti v úterý 8. října.

Autor: Bloomberg, vku, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah