Allianz investovala miliardy do skladů české skupiny VPG | E15.cz

Allianz investovala miliardy do portfolia skladů, včetně čtyř hal v Česku

Daniel Novák

Developerská skupina VGP se dohodla se společností Allianz Real Estate z pojišťovací skupiny Allianz na prodeji poloviny portfolia třinácti skladů v České republice a v Německu. V Česku se transakce týká čtyř objektů.

Zmíněné portfolio budou Allianz a VGP vlastnit ve společném podniku napůl. Celková hodnota transakce je podle aktuálního kurzu 5,9 miliardy korun. Hrubý výnos z transakce pro VGP je zhruba 3,3 miliardy korun. Podobných společných podniků již vytvořila VGP s Allianz několik.   

„Výnosy budou použity na splacení krátkodobého úvěru ve výši 50 milionů eur,“ uvedla skupina VGP při oznámení obchodu s Allianz. Zbytek sumy použije mimo jiné na akvizice nových pozemků a výstavbu dalších logistických hal. 

„Z našeho pohledu se nejedná o standardní realitní transakci z důvodu převodu vlastnictví v rámci skupiny VGP, přestože entita kupujícího není plně vlastněná společností VGP,“ komentoval Jiří Horák, specialista na realitní transakce z poradenské společnosti JLL. 

Společnost VGP vznikla v České republice před více než dvaceti lety jako rodinný podnik v čele s Belgičanem Janem van Geetem. Z firmy se v tuzemsku stal jeden z hlavních stavitelů skladů a továrních hal. Mezitím společnost rozšířila byznys z Česka do celé Evropy.

Aktuálně skupina provozuje v jedenácti zemích 62 průmyslových parků. Hodnota všech aktiv holdingu včetně společných podniků činí 33 miliard korun. Čistý zisk VGP ve finančním období končícím letos v červnu nebyl daleko od dvou miliard korun. 

Allianz Real Estate patří mezi největší světové investory do nemovitostí. Na konci letošního prvního pololetí měla realitní část Allianz Group ve správě aktiva za více než 67 miliard eur.

Největší vlastníci průmyslových nemovitostí v ČR:

Majitel Sklady a továrny (ve stovkách tisíc metrů čtverečních)
CTP 2366
Prologis 1258
P3 1156
VGP 435
Accolade 411
D+D Real 273
CBRE Global Investors 214

Pramen JLL

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!