ČEZ hraje s Počerady o pět miliard korun | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

ČEZ hraje s Počerady o pět miliard korun. Názory na prodej zdroje se liší

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Polostátní energetická Skupina ČEZ bude ke konci roku rozhodovat o prodeji uhelné elektrárny v Počeradech, kde jde o velké peníze. Celkem o pět miliard, které představují prodejní cenu elektrárny ve výši dvou miliard a případná sankce ve výši tří miliard za ukončení dlouhodobého kontraktu na dodávku uhlí. Ten má ČEZ uzavřen se skupinou Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače.

Neprodat uhelný zdroj by tak mohlo připravit ČEZ o zmíněnou sumu. Výši „pokuty“ sdělily deníku E15 dva na sobě nezávislé zdroje z energetických kruhů. Smlouva je podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka koncipována s „oboustrannou výpovědní lhůtou a ukončovací platbou, která měla umožnit oběma stranám řešit dodávku a odběr uhlí alternativním způsobem“. Bližší informace označil za obchodní tajemství.

Pokud by chtěl ČEZ udržet elektrárnu v provozu, tak by do ní musel mohutně investovat. Samotný ČEZ vyčíslil možné investice do modernizace zdroje až na dvanáct miliard do roku 2030. „ČEZ prodá v roce 2024 vybydlenou elektrárnu za dvě miliardy korun,“ upozorňuje jeden ze zdrojů s tím, že pro Tykače je situace vzhledem k obrovským budoucím investicím krizová. Tykačova skupina na otázky deníku E15 nereagovala.

Tykačova Sev.en Energy má téměř jisté převzetí uhelné elektrárny Počerady

Skupina ČEZ má podle na padesát let uzavřené smlouvy se Sev.en Energy o dodávkách uhlí z roku 2013 do konce letošního roku možnost využít opci a elektrárnu si ponechat. Pokud ovšem tuto možnost nevyužije, tak Tykač získá zdroj za dvě miliardy na začátku roku 2024.

Na transakci není mezi odborníky jednotný názor. „Je to výhodné. Očekáváme, že ceny emisních povolenek porostou,“ komentuje prodej analytik České spořitelny Petr Bártek s tím, že elektrárna již nyní téměř nevydělává. Růst emisních povolenek znamená, že se snižuje marže pro ČEZ z prodané elektřiny, která se vyrobí z hnědého uhlí, jež upadlo v nemilost Bruselu.

ČEZ chce prodat Počerady a odstaví další uhelné elektrárny. Po roce 2040 zůstanou jen Ledvice

Naopak menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr ostře kritizuje to, že se vedení ČEZ hodlá Počerad zbavit. „Je to účelová transakce, kterou by se zašantročil významný majetek ČEZ,“ tvrdí Šnobr. Podle něj jsou pozemky v Počeradech velmi výhodné pro výstavbu další plynové elektrárny. Na místě navíc již jeden plynový zdroj ČEZ vlastní.

MILIARDÁŘI 2019: jasný vládce žebříčku Kellner dokáže být ve správný čas na správném místě

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!