Muzeum má v Praze nový depozitář. Lidé stavbu překřtili na Polárkový dort | E15.cz

Muzeum má v Praze nový depozitář. Lidé stavbu překřtili na Polárkový dort

Miroslav Tryner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dlouho očekávaný centrální depozitář Uměleckoprůmyslového muzea (UPM) už slouží badatelům i veřejnosti. Stavba za 315 milionů korun z programu ministerstva kultury Péče o národní kulturní poklad byla dnes otevřena v pražských Stodůlkách. „Umožňuje uložení více než půl milionu sbírkových předmětů, které muzeum ve své více než stotřicetileté historii nashromáždilo,“ řekla E15.cz ředitelka UPM Helena Koenigsmarková. Místní již stavbu vzhledem k architektuře překřtili na Polárkový dort.

„Nový depozitář Uměleckoprůmyslového musea v Praze splňuje svými parametry nejvyšší nároky na moderní odborné pracoviště. Díky architektonickému řešení má atmosféru, která jej předurčuje stát se dalším pražským odborným a kulturním centrem,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman při zahájení provozu.

Depozitáře jednotlivých sbírek mají svůj vlastní režim ve vnitřní čtvercové budově o rozloze 6340 metrů čtverečních. V ochozech po obvodu budovy jsou umístěny moderně vybavené restaurátorské ateliéry a kanceláře všech odborných pracovníků, kteří o sbírky pečují, od kurátorů, správců sbírek, restaurátory po pracovníky evidence sbírek. Přestěhuje se sem 60 zaměstnanců UPM.

Na každém patře se nacházejí i badatelny pro odbornou veřejnost. Ve vestibulu bude pro veřejnost otevřena kavárna a je zde také prostor pro přednášky, workshopy či společenské události.

Prohlédněte si:

Depozitář stavěla firma PSJ podle projektu společnosti AS Project cz. Během 21 měsíců se na ní podílelo celkem 90 subdodavatelských firem a ve špičce tu pracovalo 250 lidí.

Celá budova s kruhovým půdorysem je koncipována jako nízkoenergetický objekt – kanceláře obklopující samotný depozitář zároveň působí jako izolační vrstva, která snižuje spotřebu energie nezbytnou k udržování stálého klimatu v depozitářích. K tomu je navíc využívána energie ze zemních vrtů, jež také snižuje energetické nároky budovy.

Portfolio sladkostí roste

„Vítám tuto stavbu do portfolia sladkostí Prahy 13. Naší radnici se už říká kvůli jejímu vzhledu laskonka, místní policisté i veřejnost překřtili nový archiv Uměleckoprůmyslového muzea na Polárkový dort,“ řekl při slavnostním otevření starosta Městské části Prahy 13 David Vodrážka.

Starosta připomněl, že velmi štědře se na stavbě archivu UPM podílel i majitel, který pozemek získal v restituci. „Kdyby prodal pozemek komerčním developerům, dostal by za něj mnohem více,“ zdůraznil Vodrážka. I sladkosti však mají konkurenci. Jak server E15.cz zaslechl, v zákulisí se šeptá i jiném honosnějším názvu archivu UPM – Koloseum.

Muzeum současně také rekonstruuje své hlavní sídlo, historickou budovu na Starém Městě. Historická budova muzea je uzavřena od loňského roku a generální oprava by měla skončit na konci letošního roku. Otevřena pro veřejnost má být zhruba za rok.

Veřejnost bude mít možnost prohlédnout si nový archiv UPM v Praze na Stodůlkách v sobotu 9. dubna při Dni otevřených dveří UPM. Jinak se už za přísně střežené dveře nedostane.