Soud zrušil změnu územní plánu v Brně pro stavbu skladu Amazonu | E15.cz

Soud zrušil změnu územní plánu v Brně pro stavbu skladu Amazonu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajský soud v Brně zrušil změnu regulativů brněnského územního plánu pro využití průmyslové zóny Černovická terasa, kterou odhlasovalo ještě předcházející zastupitelstvo v květnu 2014, vyplývá z rozhodnutí krajského soudu. Změna se dělala tehdy speciálně pro příchod internetového obchodu Amazon, který plánoval v Brně postavit téměř desetihektarový sklad.

Změna regulativů přišla několik týdnů poté, co investor záměr stáhl, protože zastupitelé se nedokázali několik měsíců dohodnout, zda Amazon v Brně chtějí či nikoliv.

Se žalobou na město uspěl spolek Čisté Tuřany, kterému šlo o to, aby průmyslová zóna sloužila i nadále svému účelu, tedy lehkému průmyslu a nikoliv logistickým centrům, kterým regulativy vznik nepovolovaly. „Jsme spokojení. Nechtěli jsme další zahlcení dopravou v okolí. Příchod Amazonu by znamenal další desítky kamionů denně v již tak přetížené oblasti jihovýchodu Brna,“ řekla ČTK jednatelka spolku Hana Kašpaříková.

Galerie: Jak vypadá sklad Amazonu

Ač tehdejší koalici tvořila ČSSD s ODS, pro změnu územního plánu byla jen první ze stran, ODS naopak vystupovala proti. Za příchod Amazonu několik měsíců bojoval tehdejší primátor Roman Onderka (ČSSD), územní plán se změnil jen velmi těsnou většinou 29 z 55 hlasů. Pro byli ještě lidovci a TOP 09, proti tehdy vystupovala Strana zelených a komunisté.

Příchod Amazonu tehdy připravoval developer CTP Invest, který část pozemků vlastnil a část měl koupit od Brna, pokud by se příchod Amazonu dotáhl. Dnes jsou pozemky bez využití, Amazon brněnské plány neoprášil. Jihomoravský ředitel CTP Tomáš Budař se zatím k důsledkům rozhodnutí nevyjádřil. „Musíme si rozhodnutí nastudovat, navíc jsme nebyli účastníkem řízení,“ řekl ČTK.

Odpůrci Amazonu argumentovali především kritickým nárůstem nákladní dopravy, kterou měl řešit léta slibovaný nový dálniční exit přímo do průmyslové zóny. Například Onderka tehdy hovořil o tom, že není problém, aby exit stál v roce 2017. Zároveň také prohlásil, že je přesvědčený, že zastupitelé odhlasovali změnu regulativů dle zákona. O stavbě exitu přijel před dvěma roky zastupitele přesvědčovat i zástupce ministerstva dopravy, dodnes se však se stavbou nezačalo.

Autor: ČTK
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.