V Šanghaji finišuje stavba druhého nejvyššího mrakodrapu světa | E15.cz

V Šanghaji finišuje stavba druhého nejvyššího mrakodrapu světa

ČTK
vag

V čínské Šanghaji finišuje stavba druhé nejvyšší budovy světa, která bude mít 121 pater a dosáhne výšky 632 metrů. Na jejím vrcholu dnes dělníci slavnostně umístili poslední nosník. Výstavba Shanghai Tower vyjde na nemalé peníze – investice se má pohybovat kolem 2,2 miliardy dolarů.

Vyšší než mrakodrap Shanghai Tower v čínské finanční metropoli je se svými téměř 830 metry už jen Burdž Chalífa v Dubaji. Šanghajský věžák, který navrhlo americké architektonické studio Gensler, montéři dokončí příští rok. Budou v něm obchody, kanceláře i luxusní hotel.

V Číně v posledních letech vyrostla celá řada mrakodrapů, z nichž některé patří mezi nejvyšší na světě. Dosud bylo nejvyšší budovou v Číně Šanghajské světové finanční centrum, které měří 492 metrů a bylo dokončené v roce 2007.

Šanghajská věž se nebude ze svého čínského primátu těšit příliš dlouho. V příštích letech jí překoná mrakodrap Sky City, který od července roste v sedmimilionovém městě Changsha ve střední Číně.

Maximální výšky 838 metrů má dosáhnout již za 10 měsíců výstavby, tedy příští rok v dubnu. Stane se tak nejvyšší budovou nejen Číny, ale i celého světa. Bude mít 202 pater a cena výstavby se vyšplhá na 1,5 miliardy dolarů.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!