Vítek hodlá vrátit závodiště v Chuchli mezi evropskou elitu, plánuje stamilionové investice | E15.cz

Vítek hodlá vrátit závodiště v Chuchli mezi evropskou elitu, plánuje stamilionové investice

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rodina miliardáře Radovana Vítka investuje do dostihového závodiště v pražské Velké Chuchli stovky milionů korun. Plány počítají s renovací hlavní tribuny, stavbou stájí, jezdeckých hal i nových sportovních povrchů. Projekt si klade za cíl vrátit závodiště mezi evropskou elitu. Stavební práce mají trvat maximálně dva roky, řekl na tiskové konferenci ředitel Dostihového závodiště Velká Chuchle Martin Pecka.

"Investice budou ve stovkách milionů korun. Abychom tuto částku upřesnili, potřebovali bychom mnohem více informací než v tuto chvíli máme. Seznamujeme se s určitými omezeními, územním plánem nebo logistickými možnostmi," uvedl Pecka.

Stavební práce podle něj budou trvat jeden a půl až dva roky. "Ale kdy to bude, to se zatím nedá říci. Jednáme s úřady, starostou Velké Chuchle. Diskutujeme o státních pozemcích v areálu a jejich odkupu. Úspěšná revitalizace celého areálu a jeho faktická záchrana bude záležet na vzájemné spolupráci a podpoře všech zainteresovaných stran," doplnil. Snahou podle něj bude, aby stavební práce měly minimální vliv na průběh dostihové sezony.

Státu patří zhruba 90 procent pozemků z celkové rozlohy 500 tisíc metrů čtverečních areálu. Zbytek vlastní společnost Turf Praha, v níž Vítkova rodina vlastní většinový podíl od konce loňského roku. Podle Pecky je jedinou variantou odkup pozemků, o dlouhodobém pronájmu se neuvažuje. "Problémem je to, že Turf Praha sice vlastní většinu budov včetně tribuny, ovšem většina pozemků pod budovami je ve vlastnictví státu," podotkl.

"Kromě zásadní renovace zastaralé tribuny potřebuje i dostihová dráha jinou péči, a to včetně digitálně řízeného zavlažovacího systému. Nutné jsou parkovací kapacity, infrastruktura pro koně či moderní ubytovací zařízení pro účastníky dostihů a personál pečující pro koně," uvedl dále Pecka. Dostihová dráha podle něj zůstane zachována, jen s lepším povrchem.

Současný stav závodiště podle něj ukazuje, že zásadní obnovu potřebuje téměř vše. "Povaha areálu, jeho logistika i budovy již dlouho nevyhovují potřebám moderního provozu. Na celkovém stavu dostihového závodiště se podepsaly povodně v letech 2002 a 2013 a následná nedostatečná sanace postižených míst i absence výraznějších investic v uplynulých desetiletích," dodal.

Od začátku letošního roku se v Chuchli uskutečnily investice za více než šest milionů korun. Týkaly se kompletně zrekonstruované restaurace a sázkové haly, v zázemí pro koně byla vybudována kruhová písková jízdárna či mycí boxy. "Naší ambicí je vytvořit z Velké Chuchle centrum českého jezdeckého sportu s mezinárodním přesahem, ale i místo, které bude rozvíjet komunitní život a stane se přirozenou volbou pro trávení volného času," řekl Pecka.

Vlastníky majoritního podílu závodiště se stala rodina podnikatele Radovana Vítka v závěru loňského roku. Získala 93,6 procenta ve společnosti Turf Holding, která přes další firmy pořádá dostihy a vlastní budovy a část pozemků závodiště.

Cvalové dostihy se v Chuchli konají od roku 1906 a za éry první republiky se těšily přízni veřejnosti a jejich navštěvování bylo i společenskou událostí. Velká Chuchle je nejvytíženějším závodištěm v České republice, v roce 2017 se zde uskutečnilo 124 z 299 rovinových dostihů (41,5 procenta), které se v Česku konaly. Návštěvnost dostihových odpolední platícími diváky v letošním roce stoupla v průměru o 15 procent.

Autor: ČTK

Nejčtenější

Newslettery