Aplikace Facebooku dokáže sledovat aktivitu uživatele. Sbírá důležité informace | E15.cz

Aplikace Facebooku dokáže sledovat aktivitu uživatele. Sbírá důležité informace

Martin Miksa

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Skupina vědců poukazuje na nebezpečný trend u aplikací Facebooku, která dokáže sledovat aktivitu uživatele. Některé telefony sice umí zablokovat sledování této aplikace a můžete omezit i její práva, ale jak se ukazuje, i toto umí aplikace obejít.

Jak ukázala na Twitteru kanadsko-německá dvojice vývojářů a bezpečnostních techniků, Facebook práva obchází tím, že permanentně sleduje data z akcelerometru telefonu, která je složitější zakázat. A stejné praktiky firma používá i u komunikátoru WhatsApp a částečně i u Instagramu, kde však data čte pouze při najetí do zpráv.

Možná si říkáte, že sledování dat z akcelerometru nemůže být nijak zneužitelné a nelze z nich získat žádné důležité informace. Jak je ale poukázáno v kontextu toho, kolik lidí aplikace Facebooku využívá, může být i každé zachvění telefonu důležitá informace.

Profil Marka Zuckerberga

Jako příklad je uvedena cesta autobusem. Stačí, aby parta lidí jela na výlet, přičemž všechny jejich telefony zaznamenávají skrze akcelerometr přibližně stejný vzorec záchvěvů a vibrací autobusu ve stejný čas. Není problém poté zjistit, že tito lidé jedou spolu. Stačí aby jeden cestující měl zároveň zapnuté polohové služby a Facebook v tu chvíli může poznat, kde se celá skupina nachází.

Celý článek si můžete přečíct zde >>>

Autor: Martin Miksa

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah