ČTÚ: O2 a Vodafone si účtují příliš za LTE, musí snížit ceny pro virtuální operátory | e15.cz

ČTÚ: O2 a Vodafone si účtují příliš za LTE, musí snížit ceny pro virtuální operátory

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český telekomunikační úřad znovu vyzve mobilní operátory O2 a Vodafone, aby snížili velkoobchodní ceny za využití jejich sítí LTE pro virtuální operátory. 

Uvedení operátoři na rozdíl od T-Mobilu podle úřadu zcela nesplnili požadavek regulátora, aby ceny snížili. ČTÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě. Operátorům v krajním případě hrozí odebrání licencí na kmitočty pro LTE. Vyjádření operátorů se zjištují. 

Kmitočty operátoři vydražili před třemi roky. Součástí jejich přidělení byl závazek umožnit využití sítí virtuálním operátorům. Úřad ale loni zjistil, že ceny pro virtuální operátory v referenčních nabídkách jsou příliš vysoké a nařídil operátorům jejich snížení. Svou výzvu zopakoval letos v únoru.

Požadavek splnil jen T-Mobile, když v březnu snížil cenu za 1 MB na 0,32 Kč z původních 70 haléřů. K částečné úpravě nabídky sice přistoupil i Vodafone, který snížil cenu za jeden MB na 0,29 Kč, ale tuto cenu nabízí operátorům až od dosažení počtu 250 000 aktivních SIM karet. O2 podle ČTÚ svou referenční nabídku žádným způsobem neupravila.

"Kontrola byla provedena u společností O2 a Vodafone vzhledem k tomu, že předchozí výzvu k úpravě cen ve stanoveném termínu uposlechla pouze společnost T-Mobile. Výsledky kontroly budou zaslány ve formě protokolu o kontrole oběma subjektům a po vyřízení případných námitek úřad vyzve společnosti k úpravě cen," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Služby v LTE sítích podle ČTÚ nabízí zhruba 15 virtuálních operátorů, což je okolo desetiny jejich celkového počtu. Firmy ale LTE nabízí na základě komerčních dohod s operátory, které se od povinných referenčních nabídek liší. LTE sítě pokrývají přes 95 procent populace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah