Čtyři zajímavosti ze světa notebooků | e15.cz

Čtyři zajímavosti ze světa notebooků

Lenovo
Lenovo
• 
ZDROJ: PR

.

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Práci i zábavu si už bez nich neumíme představit. Přitom ještě před pár desetiletími byly notebooky doslova v plenkách a dovolit si je mohla jen hrstka nejbohatších uživatelů. Pojďte se podívat na pár zajímavostí, které jste o noteboocích nejspíš nevěděli.

1. Inspirace zvířecí říší

Příroda vymyslela řadu procesů nesmírně chytře a lidé se jejími výtvory inspirují odpradávna. Inženýři z týmu ThinkPad například zjistili, že díky speciálnímu peří na křídlech sovy při letu prorážejí vzduch tišeji než kterýkoli jiný pták. Design ventilátoru v noteboocích ThinkPad je proto inspirován tvarem sovího křídla – díky jedinečným vrubovaným lopatkám jde o nejtišší a nejúčinnější ventilátor v historii.

2. Magická červená tečka

Červená tečka z měkké gumy uprostřed klávesnice. Tak by se dal jednoduše popsat TrackPoint, dnes již legendární poznávací znamení všech notebooků ThinkPad. Neplní ale jen okrasnou funkci, toto zařízení bylo vynalezeno proto, abyste mohli pohodlně označovat a přetahovat položky, aniž by bylo potřeba přesouvat prsty příliš daleko od kláves. Přesun ruky klávesnice k myši a zpět uživateli zabere jednu a půl sekundy. Běžný uživatel přitom tenhle pohyb učiní až 200krát za den a jeho zápěstí tak urazí vzdálenost přes 40 metrů, což odpovídá délce olympijského plaveckého bazénu.

3. Bezpečnost dat

Dokumenty a data uložené v počítačích jsou čím dál důvěrnější a jejich odcizení se v některých firmách rovná katastrofě. Notebooky ThinkPad přinesly roku 2000 jako první integrovaný bezpečnostní čip a o čtyři roky později se k nim přidalo další prvenství. Tím bylo biometrické zabezpečení s integrovanou čtečkou otisků prstů. Ani nejsofistikovanější technologie ale nedokáže ochránit notebooky před ztrátou nebo dokonce odcizením. Na všech amerických letištích se například každý týden ztratí nebo ukradne až 12 000 notebooků, proto je lepší ten svůj nespouštět z očí.

LenovoAutor: PR

4. Notebooky mají vlastní airbagy

I přestože technicky zdatnější jedinci varují před ztrátou dat a nutností zálohování, stává se, že o nenahraditelná data v notebooku přijdeme. Častým viníkem je pád notebooku, během kterého dojde k poškrábání nebo jinému poškození pevného disku. Data v poškozené oblasti pak nelze obnovit. Notebooky ThinkPad mají přitom už téměř 15 let něco jako malý airbag, který chrání disk v případě pádu. Active Protection System hlídá polohu notebooku a pokud detekuje náhlou změnu pozice, okamžitě zastaví disk a zabrání tak jeho poškození.

Více informací o noteboocích ThinkPad najdete na www.thisisthinkpad.com.

Autor: .

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah