Hizballáh chce na sociální sítě, servery profily mažou | E15.cz

Hizballáh chce na sociální sítě, servery profily mažou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Libanonské šíitské militantní hnutí Hizballáh se vehementně snaží proniknout na internetové sociální sítě. Americké firmy vlastnící nejvýznamnější sociální sítě materiály Hizballáhu ze svých serverů ovšem stahují. Hizballáh je v USA na seznamu teroristických organizací a jeho podpora, byť i v rámci komunikačních technologií, je trestná.

Hizballáh začal na sociální sítě a do internetových médií ve velkém pronikat v průběhu letošního roku. Hnutí i jeho oficiální televizní stanice al-Manár si založily stránky na síti Facebook a už na konci roku 2011 začalo hnutí umisťovat zprávy na Twitter.

Na nezákonné pronikání Hizballáhu do internetových sociálních sítí upozornil letos v červenci na svých internetových stránkách proizraelský Institut pro výzkum blízkovýchodních médií ve Washingtonu. Ten už měsíc tlačí na americké firmy, aby materiály Hizballáhu ze svých serverů smazaly.

Během srpna společnosti Google i Facebook materiály Hizballáhu ze svých serverů odstranily. Hnutí i jeho televizní stanice ale začaly okamžitě vysílat na sociální sítě nový materiál pod různými pseudonymy. Během srpna tak vznikl kolotoč vytváření, vyhledávání, oznamování a mazání stránek Hizballáhu, aniž musely zakročit americké úřady.

V současnosti je možné stále sledovat materiály Hizballáhu na Twitteru a materiály televize al-Manár na serveru YouTube, odkud nebyly staženy. Na Facebooku také doposud existuje osobní stránka vůdce Hizballáhu Hassana Nasralláha, obsahující silně antisemitské materiály a výzvy k násilí.

Evropská unie oficiálně nepovažuje Hizballáh za teroristickou organizaci. Jeho politická větev je dominantní stranou v současné libanonské vládě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah