Exxon hlásí násobně vyšší zisk | E15.cz

Vyšší ceny ropy i změny daňového zákona v USA znásobily zisk Exxonu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké ropné společnosti Exxon Mobil vzrostl v posledním loňském čtvrtletí čistý zisk více než čtyřnásobně na 8,4 miliardy dolarů (170 miliard korun) z předloňských srovnatelných 1,7 miliardy dolarů. K vysokému růstu pomohly vyšší ceny ropy a nižší náklady a mimořádný zisk související s novým daňovým zákonem v USA. Výsledky však zaostaly za očekáváním kvůli poklesu těžby a slabšímu výkonu divize chemikálií a rafinace.

Exxon je největší ropnou společností na světě obchodovanou na burze. Zisk na akcii bez mimořádných položek činil 88 centů a zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří počítali se ziskem 1,04 dolaru na akcii.

U Exxonu nebývá obvyklé, že jeho hospodaření zaostává za očekáváním analytiků. Firma se však nyní snaží zvýšit své rezervy po celém světě a upevnit si svou pozici jednoho z největších producentů ropy a plynu ve Spojených státech.

Těžba společnosti ve čtvrtém čtvrtletí klesla o tři procenta na čtyři miliony barelů ropného ekvivalentu za den. Těžba se zvýšila pouze ve Spojených státech. Příjmy vzrostly o 17,9 procenta na 66,52 miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah