ABL přišla o pražské památky | E15.cz

ABL přišla o pražské památky

Bez podrobností. Šéf firmy ABL Matěj Bárta potvrdil, že v červnu koupil od svého bratra Víta
Bárty jeho podíl ve firmě. Cenu zveřejní až po dokončení znaleckého posudku, který podíl ocení
Bez podrobností. Šéf firmy ABL Matěj Bárta potvrdil, že v červnu koupil od svého bratra Víta Bárty jeho podíl ve firmě. Cenu zveřejní až po dokončení znaleckého posudku, který podíl ocení
• 
ZDROJ: mediafax

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražská informační služba (PIS) vypověděla smlouvu na správu pražských památek se společností ABL. Nyní firmě poběží roční výpovědní lhůta.

Firma zakázku získala před více než dvěma lety, smlouva byla tehdy kritizována. Společnost ABL vlastní bratr lídra Věcí veřejných Víta Bárty. „Plně jsem v tomto ohledu vyhověla pokynu radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09),“ uvedla ředitelka PIS Lucie Ramnebornová k výpovědi. Podotkla, že si PIS „v návaznosti na zákonnou povinnost řádného hospodáře“ vyhradila právo vzít tuto výpověď jednostranně zpět do konce října.

Praha firmě svěřila správu sedmi památek, mezi kterými jsou například Prašná brána, Petřínská rozhledna nebo Staroměstská radnice. Firma za to městu platí přes 50 milionů korun ročně. Předtím památky spravovala PIS, která je městskou příspěvkovou organizací.

Pronájem kritizovali někteří odborníci i opoziční politici včetně Novotného, který výběrové řízení označil za netransparentní. Vadí mu, že se do prvního výběrového řízení přihlásila pouze ABL a do druhého vedle ABL pouze jedna další firma.

S tím Ramnebornová nesouhlasí. Že výběrové řízení na správu památek proběhlo transparentně a v souladu se zákonem, podle ní potvrdil i audit, který si zadala u společnosti PricewaterhouseCoopers.

Ramnebornová zdůraznila, že nyní se budou muset PIS i město rozhodnout, zda památky opět pronajmou, nebo je budou spravovat. „Pražská informační služba připravuje veškeré podklady o budoucím modelu správy pražských věží, o kterých bude třeba rozhodnout i v souladu s požadavky pražské radnice,“ dodala.

Novotný výpověď uvítal. „Je to dobře. Máme teď rok na to, abychom se zařídili vlastním způsobem,“ řekl ČTK. Výpověď je podle něj datována k 20. lednu, ve stejný den ji potvrdila i ABL.

Zda bude PIS památky spravovat sama, nebo vypíše nové výběrové řízení, se podle Novotného teprve rozhodne. „Byť jsem příznivce provozování ve vlastní režii, musím připustit, že to teď není úplně jednoduché,“ poznamenal. Za dobu, kdy se o památky starala ABL, totiž podle něj zanikla organizační struktura lidí z PIS, kteří měli památky původně na starosti, a obnovit ji nebude jednoduché.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video