Aktivisté ze Šumavy žádali před ministerstvem odvolání Stráského

Účastníci blokády proti kácení kůrovcem napadených stromů na Šumavě uspořádali 15. srpna před ministerstvem životního prostředí demonstraci za odvolání ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského.

Účastníci blokády proti kácení kůrovcem napadených stromů na Šumavě uspořádali 15. srpna před ministerstvem životního prostředí demonstraci za odvolání ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského. Zdroj: CTK

Pět desítek aktivistů, kteří měsíc blokovali kácení stromů napadených kůrovcem v šumavské lokalitě Na Ztraceném, se ráno sešlo před budovou ministerstva životního prostředí. Při poklidné demonstraci žádali odvolání ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského. Podle nich je ředitel nekompetentní a kácení umožnil protiprávně. Stráský České televizi řekl, že demonstrace může negativně ovlivnit výsledek plánovaného večerního jednání na Modravě, kde se mají sejít zástupci všech stran sporu.

Aktivisté s ministrem Tomášem Chalupou (ODS) debatovali před budovou jeho úřadu zhruba čtvrt hodiny. Jako důkaz nelegálního postupu v národním parku přinesli ministrovi láhev s olejem do pily, kterou podle nich nechali dřevaři v chráněné zóně.

„V případě, že se v úterý bude pokračovat s kácením, sejdeme se ve středu ráno znovu před budovou úřadu vlády, abychom žádali o zakročení premiéra,“ řekl aktivista Jan Skalník.

Chalupa zopakoval, že na 24. srpna svolal debatu nad novým zákonem o národním parku, který by měl jasně stanovit pravidla hospodaření. Aktuální situaci v lokalitě, které aktivisté říkají Ptačí potok, nechá Chalupa řešit správou parku.

Účastníci blokády proti kácení kůrovcem napadených stromů na Šumavě uspořádali 15. srpna před ministerstvem životního prostředí demonstraci za odvolání ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského.Účastníci blokády proti kácení kůrovcem napadených stromů na Šumavě uspořádali 15. srpna před ministerstvem životního prostředí demonstraci za odvolání ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského. | CTKÚředníkům přicházejícím do práce aktivisté rozdávali letáčky s výzvou „Pokácejte Stráského, pane ministře“. Ministra v ní žádali, aby přestal Stráského údajně nelegální kroky krýt.

Stráskému už před dvěma týdny ministr uložil, aby svolal na toto téma kulatý stůl. Jednání se uskuteční dnes večer na Modravě. Ministr dnes znovu zdůraznil, že ředitel má jeho důvěru a získává prý i body v průzkumech veřejného mínění.

Účastníci blokády proti kácení kůrovcem napadených stromů na Šumavě uspořádali 15. srpna před ministerstvem životního prostředí demonstraci za odvolání ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského.Účastníci blokády proti kácení kůrovcem napadených stromů na Šumavě uspořádali 15. srpna před ministerstvem životního prostředí demonstraci za odvolání ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského. | CTKAktivisté ministrovi mimo jiné řekli, že ačkoli v pátek mělo kácení skončit, ještě v sobotu padly stovky stromů. Desítky z nich prý byly zcela zdravé.

Protestní akce podle Stráského zhoršila atmosféru před společnou schůzkou

Stráský v České televizi v reakci na dnešní protestní akci uvedl, že lidem neupírá právo na vyjádření jejich názoru, je prý ale překvapen, že tak činí jen několik hodin před společnou schůzkou. „Obávám se, že tato akce musí nepříznivě ovlivnit atmosféru, smysl i výsledek dnešního připravovaného jednání,“ uvedl ředitel.

Během víkendu správci parku i aktivisté sledovali lokalitu a vývoj kůrovcové kalamity. Pokud se potvrdí, že i Na Ztraceném larvy brouka zahubili paraziti, viry a plísně jako v některých jiných místech parku, a nehrozí tedy jeho vylétnutí a zasažení dalších stromů, skončí správa i s loupáním kůry napadených stromů. O dalším postupu by se mělo rozhodnout dnes.