Armáda posílá k hranicím s Rakouskem 650 vojáků, mají pomáhat policii | E15.cz

Armáda posílá k hranicím s Rakouskem 650 vojáků, mají pomáhat policii

Ostrahu areálu ve Vrběticích převzala armáda
Ostrahu areálu ve Vrběticích převzala armáda
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Armáda má kvůli migrační krizi v permanentní pohotovosti 650 vojáků, kteří budou ve třech vojenských objektech poblíž některých hraničních přechodů s Rakouskem. Jsou do 120 minut připraveni pomáhat policii, například mohou monitorovat situaci nebo hlídkovat, informovalo ministerstvo obrany. Také policie od soboty přechodně rozšíří namátkové kontroly na hranicích s Rakouskem a zvýší počet policistů z 200 na 720.

Vojáci jsou připraveni policistům pomáhat při plnění úkolů. „V případě potřeby mohou neprodleně zahájit činnost, která bude spočívat zejména v monitorování situace a hlídkování ve veřejném prostoru,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický, který akci nařídil spolu s náčelníkem generálního štábu české armády Josefem Bečvářem.

U hranic jsou připraveni hlavně příslušníci 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. „Bude-li třeba, nasadíme i vojáky z dalších jednotek,“ dodal Bečvář.

Po cvičné výstavbě humanitární základny a společném cvičení s policií na hranicích jde o další prověrku připravenosti české armády na řešení případné krizové situace spojené s uprchlickou vlnou, poznamenalo ministerstvo obrany.

Chovanec: Jsme připraveni

Na konci září se do akce na česko-rakouské hranici zapojilo celkem 500 policistů a 300 vojáků. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) cvičení ukázalo, že republika je na případný nápor migrantů připravena, ale čas nasazení sil na hranice se musí zrychlit.

Podle cizinecké policie běženci v současné době využívají spíše malé přechody. Cestují v malých skupinách, a to nejčastěji v autech, autobusech nebo pěšky, vlakem už málo.

V Jihomoravském kraji budou policisté na hraničních přechodech železnice Břeclav, Poštorná, Valtice, Mikulov, Hevlín, Hatě, železnice Znojmo, Hnánice a Vratěnín. V jižních Čechách pak na hranicích Zadní Zvonková, Přední Výtoň, Studánky, Horní Dvořiště - železnice, Dolní Dvořiště, Nové Hrady, České Velenice, České Velenice - železnice, Halámky, Nová Bystřice a Slavonice.

S namátkovými kontrolami na hranicích s Rakouskem začala Česká republika v polovině září. Kontroly zaměřené na pohyb běženců po Česku cizinecká policie zesílila už v polovině června.

Rakousko by mohlo hranice uzavřít po dostavbě hraničního plotu v Maďarsku. Běženci by se pak mohli vydat na cestu do cílového Německa přes Českou republiku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video