Armáda prý chystá prodej firem za miliardy | E15.cz

Armáda prý chystá prodej firem za miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Richard Rames

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Klíčové armádní firmy s miliardovou hodnotou budou podle České televize možná na prodej. Opravárenské závody v pražských Malešicích a Šternberku na Olomoucku, které se podílejí na největších zbrojních projektech, si ale stěžují na to, že ministerstvo obrany pro ně seškrtalo zakázky, a to prý snižuje jejich cenu, uvedla dnes ČT.

Podniky mají dohromady obrat kolem 3,4 miliardy korun, více než 2000 zaměstnanců a klíčové zakázky, jako je modernizace vrtulníků pro NATO nebo montáž vozidel značky Pandur. Pracují také pro zahraniční zákazníky a jsou ekonomicky soběstačné.

Ministerstvo obrany však má za to, že závody jsou málo efektivní a poslalo na ně kontrolu. Ta by měla spočítat zásoby a zařízení, z čehož se dá snadno určit hodnota podniku. Podle ČT ministerstvo představitele firem varovalo, aby se k možné privatizaci nevyjadřovali, televize však uvedla, že má informace o poklesu státních zakázek, který snižuje cenu podniků. Získala totiž dokument, podle něhož armáda plánovala utratit v příštích letech ve vojenských opravnách Malešice 12 mld. korun, jen za letošní rok to mělo být 700 milionů.

„Pro letošní rok zatím nemáme od Armády České republiky žádnou zakázku, doděláváme modernizaci tří vrtulníků, což je zakázka z loňského roku,“ řekla mluvčí závodů Martina Fischerová.

Zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák televizi sdělil, že na další modernizaci armáda v současné době nemá peníze.

Podle ČT delegace ministerstva obrany už také jednala o strategickém partnerství malešického závodu s americkou firmou Honeywell. Generální sekretář ministerstva Jan Vylita však odmítl, že by se už jednalo o vstupu do armádní firmy. „Může to být spolupráce na nějakých dodávkách, mohou to být společné projekty například typu nabídek pro americkou vládu, práce pro Afghánistán a podobně,“ uvedl Vylita.

Televize připomněla, že malešické závody jsou atraktivní i kvůli svým pozemkům v Praze, které mají hodnotu půl miliardy korun. Závod ve Šternberku zase získal know-how pro montáž pandurů a má i rozsáhlou civilní výrobu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video