Babiš má jasno o sedmi až osmi ministrech. Rektora Beka ale na školství nezlanařil | E15.cz

Babiš má jasno o sedmi až osmi ministrech. Rektora Beka ale na školství nezlanařil

ČTK

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého v úterý pověřil prezident Miloš Zeman jednáním o sestavení vlády, má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v menšinové vládě. Stále hledá odborníky mimo jiné na ministerstva průmyslu, kultury a školství. To odmítl převzít rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek. Širší vedení ANO vyzvalo své hejtmany, kteří se stali poslanci, aby si vybrali pouze jednu z těchto funkcí. Na povolebních jednáních se sešli zástupci ANO a ČSSD, ale i menší kluby lidovců, TOP 09 a Starostů a nezávislých. Představitelé ODS jednali v Lánech se Zemanem.

Babiš dnes řekl, že víc možných tipů má na obsazení ministerstva obrany. Podle některých informací už by v jeho čele neměl být Martin Stropnický (ANO), jenž by mohl zamířit do čela ministerstva zahraničních věcí. Ostatní ministři, kteří jsou za ANO v současné vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), by pravděpodobně měli ve funkcích zůstat, u Karly Šlechtové není úplně jasné, zda dál povede ministerstvo pro místní rozvoj.

Babiš uvedl, že nechce obsazovat pozici ministra pro legislativu a lidská práva, kterou nyní zastává Jan Chvojka (ČSSD). O nabídce ministerského postu pro Beka dnes informoval týdeník Respekt. Bek ale podle časopisu funkci odmítl a jménem všech rektorů navrhl, aby se ministrem stal současný náměstek na ministerstvu školství Robert Plaga, který měl doposud na starosti řízení vysokých škol.

Hejtmani ANO zvolení do Sněmovny by podle vedení měli následovat Jaroslavu Pokornou Jermanovu a vybrat si jen jednu funkci. Jermanová v úterý oznámila, že poslanecký mandát složí. Hejtmani Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, Karlovarského kraje Jana Vildumetzová a Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk ale zatím neoznámili, zda zůstanou v čele regionu, nebo dají přednost poslaneckému mandátu. Chtějí čas na rozmyšlenou a jednání s vedením.

Komentář Martina Čabana: Jak byl Andrej Babiš pověřen

Zástupci hnutí ANO se po pěti úterních schůzkách dnes sešli se sociálními demokraty, kterým nabídli vedení jednoho sněmovního výboru. Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec přitom vzhledem k volebnímu výsledku strany počítal s tím, že dosud nejsilnější straně možná nepřipadne funkce předsedy v žádném výboru. ČSSD se bude teprve radit, zda do čela Sněmovny podpoří kandidáta ANO Radka Vondráčka, či šéfa ODS Petra Fialu.

ČSSD také deklarovala, že je připravena hlasovat pro návrh státního rozpočtu na příští rok, který připravila Sobotkova vláda pod vedením sociální demokracie. Podpořila by i návrh hnutí ANO na zvýšení důchodů, pokud by byl rozumný. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek tento přístup popsal jako konstruktivní.

Občanští demokraté zamířili odpoledne na jednání do Lán, kam si Zeman na tento a následující týdny pozval zástupce všech stran zastoupených ve Sněmovně. Představitelé ODS se s hlavou státu neshodli v názoru na to, kdo by měl být šéfem komory. Fiala rovněž nesouhlasí s tím, aby byl sestavením vlády pověřen někdo, kdo nemá ve Sněmovně k dispozici většinu hlasů. Zeman už dříve deklaroval, že pro Babišovo jmenování požadovat podpisy většiny poslanců nebude.

Glosa Jany Havligerové: Myš, která řvala

Poslanci KDU-ČSL, TOP 09 a STAN budou ve Sněmovně spolupracovat na úrovní odborníků jednotlivých klubů, uvedli zástupci stran. "Nejedná se o spojování klubů a stran. Každý poslanecký klub bude zasedat samostatně," zdůraznil místopředseda lidovců Jan Bartošek. Možné společné nominace kandidátů do vedení dolní komory nebo do výborů musí lidovci ještě projednat stejně jako svůj postoj k plánu předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, který by znemožnil vznik vlády pod vedením Babiše. Podle Starostů je Kalouskův návrh neproveditelný.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!