Babiš navrhl na obranu Stropnického. Seznam všech ministrů bude do 6. ledna | E15.cz

Babiš navrhl na obranu Stropnického. Seznam všech ministrů bude do 6. ledna

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a poslanec Martin Stropnický
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a poslanec Martin Stropnický
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéfové ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL podepíšou koaliční smlouvu 6. ledna. Do té doby chtějí mít definitivní seznam navržených ministrů. Ve vládě zasedne osm zástupců ČSSD, šest členů za ANO a tři lidovci. Hnutí ANO už zároveň zveřejnilo i většinu svých kandidátů. Nechybí mezi nimi Martin Stropnický pro obranu, přitom prezident Miloš Zeman tuto variantu nedávno odmítl.

„Po dnešku je zřejmé, jak přesně bude složená vláda, jaká bude odpovědnost jednotlivých politických stran za nominované členy vlády,“ řekl po jednání lídrů rodící se vládní koalice Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté budou mít premiéra, ministra zahraničních věcí, ministra vnitra, ministra průmyslu, ministra práce a sociálních věcí, ministra zdravotnictví a ministra školství a také ministra bez portfeje pro legislativní radu vlády, problematiku lidských práv a rovných příležitostí. Konkrétní jména ale Sobotka neupřesnil.

Stropnický na obranu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že na ministra obrany navrhuje Martina Stropnického, na ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou, na ministra životního prostředí poslance Richarda Brabce. Ministryní spravedlnosti by měla být poslankyně a profesorka Helena Válková. Babiš se má stát ministrem financí a vicepremiérem pro ekonomiku. Post ministra dopravy je zatím otevřený.

Zajímavý bude osud nominace Stropnického. Prezident Miloš Zeman totiž nedávno prohlásil, že zrovna jeho by ministrem obrany nejmenoval, protože mu prý chybí odborné zázemí. Stropnického Zeman respektuje jako herce, ředitele Vinohradského divadla i někdejšího diplomata, ale prý nemá nic společného s ministerstvem obrany.

Lidovci již v sobotu přijali nabídku tří ministerských křesel – zemědělství, kultury a bez portfeje – a zároveň oznámili své nominanty. Agrární resort má vést místopředseda strany Marián Jurečka, ministrem kultury bude exředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman a šéf strany Pavel Bělobrádek se ujme pozice bez portfeje pro vědu, vzdělání a inovace.

Martin Stropnický vyzkoušel kromě divadla i diplomacii
- Datum a místo narození: 19. prosince 1956 v Praze.
- Vzdělání: absolvoval herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (1980), studium na Diplomatické akademii ve Vídni (1990-1991)
- Současné funkce: herec, poslanec (od října 2013)
- Divadelní angažmá: začínal v divadle v Mostě, v letech 1980 až 1986 byl členem Městských divadel pražských, poté byl až do roku 1990 v angažmá v Divadle na Vinohradech; k herecké profesi se vrátil v září 2002, od dubna 2003 do dubna 2012 byl uměleckým šéfem Divadla na Vinohradech.
- Působení v diplomacii a politice: od roku 1990 pracoval na ministerstvu zahraničí, nejprve jako poradce a později jako generální ředitel sekce kulturních styků; od června 1993 do října 1994 byl velvyslancem v Portugalsku, poté do konce roku 1997 působil na stejné pozici v Itálii; od ledna do července 1998 byl ministrem kultury v Tošovského vládě; od června 1999 do srpna 2002 byl velvyslancem ve Vatikánu.
- Členství a funkce v politických stranách: člen hnutí ANO 2011
- Rodina: je podruhé ženatý, manželkou je herečka Veronika Žilková-Stropnická, s níž má dceru Kordulu (jejich syn Melichar zemřel v listopadu 2007 ve věku půl roku); s první manželkou Lucií byl ženatý v letech 1980 až 2005 a má s ní tři děti.
- Stropnického otec pracoval v obchodní diplomacii, jako dítě proto žil čtyři roky v Itálii. Během pobytu v Turecku studoval na tamním francouzském lyceu. Mluví francouzsky, anglicky, portugalsky, italsky, rusky a německy.
- Diváci jej mohli v divadle vidět například jako Lysandra v Shakespearově Snu noci svatojánské, jako Krysaře ve stejnojmenné hře Viktora Dyka nebo Howarda Katze ve stejnojmenné hře Patricka Marbera. Objevuje se také na televizních obrazovkách (On je žena, Kriminálka Anděl) a ve filmu (Bolero, Non plus Ultras).
- Je nositelem italského vyznamenání Řád rytíře Velkého kříže, v roce 2003 dostal za roli Howarda Katze Cenu Thálie.
- V dubnu 2012 opustil funkci uměleckého šéfa Divadla na Vinohradech. Nesouhlasil s tím, že ředitel divadla zrušil přípravné práce na inscenaci Amadea pro nadcházející sezonu. Loni aspiroval na místo uměleckého šéfa Mahenovy činohry Národního divadla Brno. Nakonec se ale v Brně nedohodl.
- Počátkem prosince, kdy se o Stropnickém spekulovalo jako o budoucím ministru obrany, prohlásil prezident Miloš Zeman, že by Stropnického odmítl do této funkce jmenovat.

Pavel Páral: Koalice hloupých nápadů

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video